دنیای دهان

چسبیدن زبان به کف دهان

.جلوي آينه دهان خود را باز كرده و زبان خود را به طرف بالاببريد، خواهيد ديد كه رشته و پرده اي از زير زبان به كف دهان چسبيده است. به اين رشته فرنولوم مي گويند. وقتي نوزادي به دنيا مي آيد فرنولوم زبان او نسبتا ضخيم است و قسمت زيادي از زبان را به كف دهان متصل مي كند. با رشد كودك، فرنولوم نازك تر شده و پسروي مي كند، يعني چسبندگي زبان به كف دهان به قسمت هاي عقبي زبان محدود مي شود. در بعضي از كودكان ممكن است فرنولوم محكم به زبان چسبيده باشد و مانع حركت كامل زبان شود كه به آن چسبندگي يا گير زبان مي گوييم.  
       
     در نوزادان  
    نوزادي كه زبانش گير دارد، ممكن است در مكيدن و شيرخوردن با مشكل روبه رو شود و در نتيجه خوب وزن نگيرد، بنابراين والدين به دليل خوب وزن نگرفتن، نوزاد را نزد متخصص اطفال مي برند و معمولاهمكاران متخصص اطفال هستند كه اين نوزادان را براي درمان بيشتر نزد جراح گوش و حلق و بيني يا فوق تخصص جراحي اطفال ارجاع مي دهند. در بچه هاي نوپا و بزرگ تر بعد از اين كه كودك دندان درآورد، شير دادن به كودك مبتلابه گير زبان ممكن است براي مادر دردناك باشد و ممكن است مادر مجبور شود كه شير دادن طبيعي را قطع كند.  
     براي تكلم به طور معمول زبان قابليت بسيار زيادي براي جبران محدوديت حركتي ناشي از گير زبان دارد، اما در مبتلاياني كه محدوديت حركتي زبان زياد باشد، ممكن است اداي بعضي از حروف و كلمات براحتي امكان پذير نباشد. در اين كودكان حدود 3 سالگي، اشكالات تكلمي بخصوص اداي حروفي مثل سِ، شِ، زِ، ممكن است جلب توجه كند. اگر بيش از نيمي از سخنان و كلماتي كه يك بچه 3 ساله ادا مي كند توسط افراد غريبه درك نشود، بايد كودك از نظر گير زبان بررسي شود.  
     وقتي نوزادي مبتلابه گير زبان است، براحتي نمي توان پيش بيني كرد آيا بعدا دچار مشكلات تكلمي خواهد شد يا خير، اما اگر موارد زير وجود داشته باشد به احتمال زياد هنگام به حرف افتادن مشكلات تكلمي ظاهر خواهد شد:  
     نوك زبان يك فرورفتگي داشته باشد يا به عبارت ساده تر نوك زبان دو شاخه باشد.  
     نوزاد نتواند زبانش را از دهانش بيرون بياورد.  
     نوزاد نتواند زبانش را به سقف دهانش برساند.  
     والديني كه مي خواهند بدانند آيا كودك آنها از اين نظر مشكل دارد يا نه مي توانند آزمايش ساده اي را انجام دهند. كافي است يك بستني قيفي به كودك خود بدهند، اگر كودك در ليسيدن بستني با مشكلي مواجه نباشد به احتمال زياد زبان وي گير ندارد.ظاهر صورت بچه هاي بزرگ تر كه مبتلابه گير زبان هستند ممكن است در اثر اين مشكل دچار تغييراتي شود. مثلافاصله داشتن دو دندان پيش پايين از يكديگر ممكن است نشانه اي از گير زبان باشد.  
       
     درمان  
    با جراحي مي توان گير زبان را برطرف كرد. اين عمل بسيار ساده است و معمولاعارضه اي هم ندارد. بسته به سن كودك اين عمل با نيمه بيهوشي و حتي با بي حسي موضعي نيز قابل انجام است. به رغم اين كه اصلاح جراحي اين اختلال بسيار راحت است، نتايج اين عمل هم بسيار خوب است و تكلم راحت و اعتماد به نفس را به كودك بر مي گرداند.