دنیای دهان

مراقبتهای لازم از وسایل ارتودنسی

باید توجه داشت که وسایل و مواد ارتودنسی عمدتاً وسایلی ظریف و شکننده هستند و اعمال هرگونه فشار و نیروی بیش از حد می تواند سبب تغییر شکل یا شکستن آنها شود. در نتیجه روند درمان ممکن است دچار تغییر ناخواسته و یا حتی توقف شود.
چه عواملی می تواند سبب این نواقص گردد؟
تجربه نشان داده است که استفاده از مواد غذایی سخت نظیر ته دیگ و یا به دندان کشیدن گوشت همراه استخوان و بر خورد هر چیز سخت با براکت نظیر خارج کردن هسته میوه هایی نظیر هلو، زردآلو و... با کمک دندان ها می تواند سبب جدا شدن براکت ها از روی دندان ها گردیده و یا سبب تغییر شکل سیم های ارتودنسی شود. همچنین ادامه عاداتی نظیر جویدن ناخن، نوک مداد و ته خودکار می تواند احتمال شکستن و براکت ها را افزایش دهد.
باید دقت کرد هنگام مسواک زدن چنانچه قسمت سخت مسواک با نیروی زیاد به براکت یا سیم برخورد کند می تواند سبب بروز اشکال گردد. بنابراین اکنون که بعضی از عوامل خطرساز مورد بحث قرار گرفت بهتر است از این موارد پیشگیری شود: مثلاً هسته میوه ها را خارج از دهان بیرون آورده و از گوشت یا پوره میوه های سخت استفاده کنید. از عاداتی نظیر جویدن ناخن و مداد دوری کنید. هنگام مسواک زدن دقت لازم برای جلوگیری از صدمه به سیم و براکت را به خرج داده همچنین سعی کنید در طول درمان ارتودنسی از وارد آمدن هرگونه ضربه به دهان جلوگیری کنید. این ضربه ها ممکن است علاوه بر شکستن براکت، جراحاتی به لب و بافت های دهان هم وارد کند.
در خصوص پلاک های ارتودنسی متأسفانه بارها دیده شده است که بسیار نسبت به نگهداری آن بی توجهی کرده و هنگام خارج ساختن، یا آنها را گم می کند.یا زیردست و پا شکسته است. بنابراین باید توجه شود در مواقعی که پلاک با هدگیر درآورده می شود اولاً در جعبه مخصوص قرار گیرد و ثانیاً در محلی باشد که فراموش با مفقود نشود و در معرض ضربه نباشد. چنانچه از پلاک متحرک خود به هر دلیل برای مدت طولانی استفاده نمی کنید، آن را در یک لیوان پر از آب نگه داری کنید تا تغییر حجم ندهد. در مورد هدگیر ضمن به کار گیری کلیه توصیه های پزشک معالج باید توجه کرد که هنگام بازی و ورزش به خصوص دوچرخه سواری و ورزش هایی که امکان ضربه مستقیم به آن وجود دارد از این وسایل استفاده نشود. زیرا امکان وقوع صدمات جدی وجود دارد