دندانپزشک ، جراح دهان ، ایمپلنت ، زیبایی

frty

ورود به سایت

خدمات ویژه


اخبار سایت

 • ۱۳۹۶/۰۵/۱۴ 333

  67563333333333


 • ۱۳۹۳/۱۰/۰۲ ارتباط بین ساختار مو واستحکام دندان


  نتایج یک تحقیق جدید پژوهشگران نشان داد با وجود این که همیشه توصیه می‌شود بهداشت دهان و رژیم غذایی مناسب موجب کاهش پوسیدگی دندان‌ها می‌شود، اما سلامت موها و ژنتیک نیز نقش مهمی در این مورد ایفا می‌کنند. محققان آمریکایی در این تحقیقات دریافتند، کراتین - پروتئینی که با استحکام موها مرتبط است - نقش مهمی در استحکام مینای دندان نیز دارد.  تحقیقات نشان داد، ژن کراتین جهش‌یافته در برخی افراد، زمینه ابتلا به پوسیدگی دندان و ساختار غیر طبیعی در مینای دندان را ایجاد می‌کند.  این تحقیق ارتباط بین مشکلات مو و ساختار پوسیدگی در دندان‌ها را بیان می‌کند. 

   

 • ۱۳۹۳/۰۲/۲۷ سیگار وتغییرات ساختار مغز


   محققان می گویند که استعمال سیگار در ساختار مغز افراد جوان تغییراتی را ایجاد می کند و این تغییرات می تواند در افرادی که حتی مدت کمتری سیگار می کشند، نیز بروز کند

  دانشمندان دانشگاه یو.سی.ال.ای در آمریکا در این مطالعه نوجوانان پانزده ساله سیگاری را مورد بررسی قرار دادند

  این افراد روزی هفت نخ یا بیشتر سیگار می کشیدند

  این مطالعه نشان داد که در ۱۰۰ درصد این نوجوانان تغییراتی در پوسته مغز رخ داده است که می تواند موجب زوال عقل شود

  محققان می گویند: این عادت کشنده ، منطقه تصمیم گیری را در مغز دچار اختلال می کند و به همین دلیل سیگاری ها امکان به کار گرفتن نیروی خود را به منظور ترک سیگار از دست می دهند

  نتایج این مطالعه همچنین نشان می دهد که تغییرات عصبی زیستی که از نتایج سیگار کشیدن است علت وابستگی بزرگسالان سیگاری (که از دوره نوجوانی شروع به سیگار کشیدن کرده اند) به سیگار است

   


 • ۱۳۹۳/۰۲/۱۹ ارتباط میگرن با جویدن آدامس


  پزشکان در بررسی علل ابتلای نوجوانان به سردردهای میگرنی دریافتند که جویدن آدامس می‌تواند یکی از دلایل آن باشد

   پزشکان در این بررسی روی 30 داوطلب شش تا 19 ساله که از میگرن‌ مزمن رنج می‌بردند و به جویدن روزانه آدامس نیز عادت داشتند، درخواست کردند تا مدت یک ماه از جویدن آدامس خودداری کنند

  پس از اتمام این دوره یک ماهه مشخص شد که در 26 نفر از این بیماران بهبودی چشمگیری حاصل شد. همچنین برای روشن شدن بیشتر نتایج این بررسی از تعدادی از آنان درخواست شد پس از گذشت دو هفته مجددا جویدن آدامس را شروع کنند که پس از چند روز دوباره سردردهای این نوجوانان آغاز شد

   به گفته پزشکان جویدن مداوم آدامس به مفصل فکی گیجگاهی فشار وارد می‌کند و حرکت مداوم و بیش از حد از این مفصل باعث سردرد می‌شود


 • ۱۳۹۲/۱۲/۲۰ کاکائو


  مطالعات نشان می دهند که یکی از مواد موجود در پودر کاکائو اثری مشابه فلوراید دارد و این ماده را پس از استخراج می توان به جای فلوراید مورد استفاده قرار داد

  در این تحقیق که در امریکا انجام شد، مشخص گردید یک ماده استخراج شده از پودر كاكائو كه به طور طبیعی در شكلات ها و سایر فرآورده های آن وجود دارد، جایگزین مناسبی برای فلوراید موجود در خمیر دندان ها به شمار می رود. این ماده نقش موثری در استحکام مینای دندان ها و پیشگیری از پوسیدگی دندان ایفا می کند.
  متخصصان معتقدند که اگر پودر کاکائو به تنهایی و بدون شکر مورد استفاده قرار گیرد، به سلامت دندان ها کمک می کند. فلوراید یکی از مواد معدنی مهم است که موجب افزایش مقاومت نسج دندان و کاهش خطر پوسیدگی آن می شود.

 • ۱۳۹۲/۱۲/۱۰ نوشابه های انرژی زا

   مصرف نوشیدنی های نیروزا به علت افزایش میزان تركیبات اسیدی در دهان ممكن است به ساییدگی یا حساسیت دندان ها منجر شود.  
  بررسی ها نشان می دهد: اسید سیتریك موجود در بسیاری از نوشیدنی های نیروزا باعث تخریب لایه مینای دندان می شود.  

  دندانپزشكان همچنین تاكید می كنند: مسواك زدن سریع پس از نوشیدن این مواد ، باعث تخریب هر چه بیشتر دندان می شود و برای جلوگیری از این امر تا نیم ساعت پس از مصرف این نوشیدنی ها باید از مسواك زدن دندان ها خودداری شود


 • ۱۳۹۲/۱۲/۱۰ اثر نیکوتین در ابتلا به سرطان دهان

  در اين پژوهش جديد محققان روي فعاليت ژني موسوم بهFOXM1مطالعه و بررسي انجام دادند.    
  اين ژن در شكل‌گيري بسياري از تومورها مانند تومورهاي دهاني نقش دارد كه نيكوتين نيز در تشديد فعاليت اين ژن نقش مهمي ايفا مي‌كند.  
  پژوهشگران خاطرنشان كردند كه اين يافته نبايد سبب تشويق افرادي شود كه سعي دارند با كمك اين آدامس‌ها مصرف سيگار را ترك كنند بلكه توصيه مي‌شود كه در مصرف اين آدامس‌ها افراط و تفريط  نشود و پس از 3 تا 6 ماه از مصرف آنها خودداري شود.  
  اين پژوهش از سوي محققان دانشگاه لندن انجام گرفته است.  
  دكتر موي تك - ته محقق اصلي اين مطالعات خاطرنشان كرد: هرچند پژوهشگران تاكيد مي‌كنند كه اهميت ترك سيگار بسيار بيشتر از خودداري از مصرف آدامسهاي نيكوتيني است اما نكته مهم در اين تحقيق اين است كه استفاده از اين آدامسهاي جويدني پس از اينكه فرد توانست سيگار را كنار بگذارد بايد متوقف شود.  
  محققان توصيه مي‌كنند كه اكثر محصولات نيكوتيني  جايگزين سيگار بايد پس از سه ماه مصرف از مقدار آنها كاسته شده و پس از شش ماه مصرف آنها متوقف شود.  


 • ۱۳۹۲/۱۲/۱۰ بوی بد دهان هشدار بیماری در بدن

   بوي بد دهان مي‌تواند ناشي از بيماري‌هاي مختلفي باشد که بيماري‌هاي دهان يا سينوس‌ها علل غيرگوارشي آن هستند که توصيه مي‌شود بيمار در مرحله اول نيز از نظر بيماري‌هاي دهان، لثه و حفره دهاني و سينوس‌ها بررسي شود.   
  سينوزيت مزمن به صورت عفوني و غيرعفوني، پوليپ يا ساير اختلالات حفره بيني هم مي‌توانند زمينه ساز بوي بد دهان باشد، گاه بيماري‌هاي سيستميک مانند نارسايي مزمن کليه با افزايش مواد دفعي که کليه قادر به دفع آنها نيست، منجر به بوي بد دهان مي‌شود.  
  گاهي بيماري‌هايي که باعث خشکي دهان مي‌شوند با افزايش ميکروب و باکتري‌هاي بي‌هوازي در حفره دهان با تخمير موادغذايي موجود در حفره دهان باعث بروز بوي دهان مي‌شوند.  
  بوي دهان مي‌تواند علامتي از زخم‌ها با انسداد نسبي خروجي معده همراه شود و يا در بيماري ريفلاکس که همراه با برگشت اسيد و صفرا از معده به مري است، اين مشکل رخ مي‌دهد.  
  درمان بيماري زمينه‌اي از مهمترين اقدامات درماني در خصوص اين عارضه است. به طور مثال در بيماران کليوي درمان نارسايي کليه با کبد و يا رسيدگي به سينوزيت و بيماري دهان در بهبود بوي بد دهان مؤثر است.  
  شست و شوي مکرر دهان با مسواک و استفاده از نخ دندان، دهان شويه‌هاي ميکروب‌کش و در برخي موارد استفاده از ميکروب‌هاي مفيد به نام پروبيوتيک (تحت نظر پزشک) به بيماران توصيه مي‌شود


 • ۱۳۹۲/۱۲/۰۶ گیاهی مفید برای بیماریهای التهابی

  شايد يكي از علل آن اضافه وزن و چاقي باشد زيرا علاوه بر اين كه فرد را در معرض بيماري هاي مختلف قرار مي دهد، باعث مي شود مفاصل فشار زيادي را تحمل كرده و آسيب ببينند. اين آسيب ناشي از اضافه وزن با انجام فعاليت ها و كارهاي سنگين و نامناسب و مخرب تشديد پيدا مي كند به طوري كه فرد درد بسيار شديدي را حتي هنگام استراحت احساس مي كند.  
       دانشمندان در تازه ترين تحقيقات دريافته اند سير داراي تركيباتي است كه در كاهش علائم بيماري التهاب مفاصل اثرات درماني منحصر به فردي دارد.  
       محققان با هدايت همزمان دو تحقيق آزمايشگاهي و انساني درصدد يافتن تاثيرات مطلوب سير بر درمان بيماري التهاب مفاصل برآمدند. در تحقيق آزمايشگاهي، آنها تاثير تركيبات مفيد سير را بر سلول هاي آزمايشگاهي مورد مطالعه قرار دادند و دريافتند تركيبات موجود در سير مانع از تخريب سلول هاي استخواني مي شود. در تحقيق ديگري دانشمندان با مطالعه روي  
      1000 زن سالم كه علائم بيماري التهاب مفاصل را نداشتند درصدد برآمدند تا تاثير رژيم غذايي را بر پيشگيري و درمان بيماري آرتريت بيابند.  
       در حقيقت اين تحقيق، رژيم هاي غذايي را كه ممكن است براي جلوگيري از ابتلابه آرتريت مفيد باشند بررسي مي كند. يافته ها نشان مي دهد تركيبات موجود در سير مانع از فعاليت آنزيم هاي مخرب مفاصل مي شوند. بنابراين پزشكان رژيم غذايي سرشار از تركيبات مفيد سير كه در پياز و تره فرنگي نيز يافت مي شوند براي پيشگيري و درمان بيماري التهاب مفاصل را توصيه مي كنند


 • ۱۳۹۲/۱۱/۲۹ جلوه هایی از ماده ترمیمی جدید برای بازسازی مینای دندان

   

   

  دانشمندان انگليسي مي گويند از هيدروژل مبتني بر فسفات كلسيم مي توان ميناي دندان توليد كرد. با اين كار مي توان به مقابله با خوردگي اسيدي پرداخت و در نتيجه از حساسيت هاي دندان كاست.   استفان مان و همكارانش از دانشگاه بريستول با استفاده از الكترواسپينينگ، فسفات كلسيم آمورف را با ميكرو و نانوفيبرها آميخته و ورقه هاي هيدروژل ساختند، سپس اين ورقه ها را در معرض فلورايد قرار دادند كه منجر به تشكيل ذرات بلوري شبيه ميناي دندان شد كه مي تواند مستقيماً روي بخش هاي آسيب ديده ي دندان قرار گيرد.   اين گروه به صورت اتفاقي فهميدند كه با استفاده از اين ورقه هاي هيدروژل مي توان كانال هايي در لايه زيرين مينا كه عاج نام دارد، پديد آورد. اگر عاج دندان در معرض هوا قرار گيرد، ايجاد حساسيت مي كند.   وجود اسيد در دهان منجر به خوردگي مينا شده و حساسيت دندان و عاج را در پي دارد. مشكل موجود اينكه بر خلاف استخوان ها و ديگر بافت هاي زيست معدني، ميناي دندان قابليت توليد مجدد را ندارد.   پژوهشگران به دنبال ساخت ماده اي هستند كه جلوي مشكلات حاصل از خوردگي مينا را بگيرد به طوري كه بتواند مانع از ايجاد حفره ها در عاج شده، از آسيب ها و درد دندان كاسته و از شل شدن دندان ممانعت به عمل آورد.  اين كار در مراحل اوليه خود است اما اين هيدروژل را مي توان به شكل ساده اي توليد كرده و در صورت نگهداري در يك مكان خشك، امكان ذخيره سازي آن وجود دارد.

 • ۱۳۹۲/۱۱/۲۹ کشف یک مولکول جدید وادعا دندانهای ضد پوسیدگی

   

     دانشمندان مولکول جدیدی کشف کرده اند که می تواند دندان های شما را در برابر پوسیدگی مقاوم کند و حتی شاید روش های مراقبت از دندان ها را برای همیشه دست خوش تغییر کند. آنها به درستی و با نکته سنجی نام این ملکول را Keep32  نامیده اند. این ملکول جدید می تواند باکتری هایی را که باعث پوسیدگی دندان می شوند، تنها طی ۶۰ ثانیه نابود کند.   در دهان ما یک باکتری کوچک به نام «استرپتوکوک میوتانس» زندگی می کند که عامل اصلی پوسیدگی دندان به شمار می آید. در واقع اگر بتوانیم راهی پیدا کنیم که این باکتری را از دهان حذف کنیم میزان پوسیدگی دندان ها به شدت کاهش پیدا می کند چرا که همه چیز در شروع پوسیدگی دندان زیر سر این موجود کوچک است.   José Córdoba محقق دانشگاه Yale و Erich Astudillo از دانشگاه Santiago می گویند این ملکول را توان به تمامی محصولات مراقبت از دهان و دندان ‫(‬مانند خمیردندان و دهان شویه‫)‬ افزود‫.‬ در واقع آنها ادعا می کنند که این ملکول را می توان به هر چیزی ‫(‬حتی آب نبات و آدامس‫) اضافه کرد.‬ ‫   سپس تنها کافی است که این محصول ۶۰ ثانیه در دهان شما باقی بماند تا Streptococcus Mutans های بدطینت را نابود کرده و دندان های شما را برای چندین ساعت در برابر پوسیدگی مقاوم و سرسخت نماید.   آنها تحقیقات شان را از سال ۲۰۰۵ آغاز کرده اند و به نظر می رسد که اکنون به هدف مورد نظر رسیده باشند. زیرا اکنون محصولی را در اختیار دارند که می تواند طی ۱۴ تا ۱۸ ماه آینده به بازار عرضه شود. آنها تصمیم دارند که پس از گذراندن آزمون های سلامت انسانی در آمریکا، مجوز استفاده از این ابداع و پتنت ثبت شده برای آن را در اختیار صنایع تولیدکننده ابزار و مواد مراقبت از دندان بگذارند.  

 • ۱۳۹۲/۱۱/۲۷ کشف سلولهای بنیادی سرطانی موثر در پیشرفت بیماری

   

  سه مطالعه جداگانه بر روی موش ها تایید کننده این نظر بود که رشد تومورها توسط سلول های بنیادی سرطان صورت می گیرد
  محققان سلول هایی را در تومورهای سرطانی کشف کرده اند که به نظر می رسد مسئول رشد دوباره تومورها هستند این کشف می تواند راه جدیدی برای درمان سرطان باشد

  این پژوهشگران ادعا می کنند که یکی از بزرگترین اختلافات را در تحقیقات سرطان حل کرده اند و مطالعاتشان را در این زمینه یک "تغییر الگو"  توصیف می کنند. پزشکان اغلب موفق می شوند با استفاده از درمان های مختلف اندازه تومورها را کاهش دهند اما اغلب بیماران دچار عود بیماری و رشد دوباره تومور می شوند. برخی محققان معتقدند این امر به این خاطر روی می دهد که درمانها نمی توانند بخش کوچکی از سلول ها را که عامل رشد تومور هستند و سلول های بنیادی سرطان خوانده می شوند از بین ببرند.   آنها معتقدند باید برای از بین بردن همیشگی تومور، باید این سلول ها بنیادی را هدف قرار داد.   شواهد برای وجود سلول های بنیادی سرطانی کم بود اما اکنون سه گروه مجزا از محققان که به طور مستقل کار می کردند به شواهد مستقیمی از سلول های بنیادی سرطان که موجب رشد تومور در سرطان مغز، روده و پوست می شوند، دست یافته اند.   محققان می گویند ممکن است همین امر در مورد تمامی سرطان هایی که تومورهای جامد ایجاد می کنند صدق کند.   این سلول ها در واقع  سلول هایی هستند که موجب رشد تومور می شوند پس می توان آنها را هدف قرار داد.   اگرچه گفتن از بین بردن این سلول های بنیادی سرطان آسان است اما در واقع این سلول ها به سلول های بنیادی سالم که مسئول رشد و باززایی بافت جدید در بدن هستند بسیار شبیه اند. از این رو هر گونه درمان برای هدف قرار دادن سلول های بنیادی سرطانی می تواند بافت سالم را نیز از بین ببرد.   اما به گفته پرفسور هوگو اسنیپرت از دانشگاه پزشکی اوتریخت، تایید وجود سلول های بنیادی سرطان گام مهمی در تحقیقات آینده سرطان است


 • ۱۳۹۲/۱۱/۲۷ رویاندن دندانهای موشی انسانی

   

  گروهی از پژوهشگران بریتانیایی می‌گویند ممکن است روزی دندان پزشکان قادر باشند دندان‌های از دست رفته افراد را با دندان‌هایی که از سلول‌های لثه ساخته‌اند جایگزین کنند
  این گروه که در کینگز کالج لندن پژوهش می‌کنند گفته‌اند با آمیختن سلول‌های لثه انسان بالغ با سلول‌هایی از موش موفق به رویاندن دندان شده‌اند.   به گفته آنان استفاده از منبع آماده این سلول‌ها می‌تواند استفاده از این روش را برای برخی بیماران مهیا کند، با این حال احتمالا سال‌های زیادی تا به‌کارگیری گسترده آن باقی مانده است.   پیش از این روش‌های دیگری برای رویاندن دندان از سلول‌های بنیادی پی گرفته شده بود که نتیجه هم می‌داد اما گران تمام می‌شد.   در روش جدید برای رویاندن دندان، سلول‌های مخاطی از لثه انسان با سلول‌هایی از موش آمیخته شده‌اند.   نقش سلو‌ل‌های موش تحریک سلول‌های مخاطی لثه برای رویاندن دندان بوده است.   آن طوری که در مجله "پژوهش‌های دندانی" گفته شده این روش به رویاندن دندان‌های موشی-انسانی با ریشه‌های قوی انجامیده است

 • ۱۳۹۲/۱۱/۲۶ گرانترین مسواک جهان


  محققان آلمانی یک مسواک تیتانیومی ضد باکتری تولید کرده‌اند که قیمتی معادل ۱۰۰۰ مسواک معمولی دارد

  بدنه این مسواک فوق لوکس از جنس تیتانیوم ساخته شده است که امکان استفاده مادام‌العمر از آن را فراهم می‌کند؛ پوشش ضد باکتری و برس قابل تعویض مسواک نیز به افزایش سطح بهداشت دهان و دندان کمک می‌کند. در قسمت سر مسواک – مابین برس قابل تعویض – از یک پوشش ضد باکتری استفاده شده است که از تجمع جرم بین بدنه و برس جلوگیری می‌کند. این پوشش ضد باکتری یکی از جدید‌ترین ابداعات در حوزه فناوری‌های پزشکی محسوب می‌شود که به ارتقاء سطح سلامت دندان‌ها کمک می‌کند

  خدمات پس از فروش این مسواک شامل ارسال پنج برس قابل تعویض بصورت هر شش ماه یکبار است؛ همچنین بسته خدمات تکمیلی به قیمت ۱۶۲۸ دلار برای یک دوره ۱۱ ساله نیز به مشتریان ارائه می‌شود. این محصول فوق لوکس در چهار رنگ به قیمت ۴۳۴۲ دلار عرضه می‌شود که معادل قیمت ۱۰۰۰ مسواک استاندارد است


 • ۱۳۹۲/۱۱/۲۰ مصرف شکلات های مغزدار باعث حساسیتهای دندانی می شود

   

  یکی از مهمترین دلایل بروز حساسیت های دندانی مصرف برخی از مواد غذایی به ویژه شکلات های مغزدار است که باعث ایجاد سائیدگی دندان و باعث حساس شدن آنها در برابر سرما، گرما، شیرینی و ترشی و پوسیدگی دندان می شود

   

  پوسیدگی دندان مرحله غیر قابل برگشت در فرآیند حل شدن مواد معدنی مینا توسط اسید محسوب شده و درمان آن تنها از راه جایگزینی بافت سخت از دست رفته دندان با مواد ترمیمی دندانپزشکی امکان پذیر می‌باشد

  اکنون براساس بررسی های اخیر متخصصان فرانسوی شکلات هایی که حاوی کارامل و انواع مغز دانه ها هستند هنگام جویدن به سطح دندان چسبیده می شوند و مصرف مداوم آنها باعث ایجاد حساسیت های دندانی و پوسیدگی دندان ها می شود

  به همین دلیل توصیه می شود در مصرف این شکلات ها زیاده روی نکنید حتماً پس از مصرف دندان هایتان را با آب بشویید

  یک مسواک خوب باید 3 تا 4 دسته مو و 10 تا 12 دسته مو از جنس نايلون در طول باشد اما بر خلاف باور عموم مسواک های سخت دندان ها را خوب تمیز نمی کند و باعث سایش و حساسیت دندانی می شوند و پوسیدگی دندان ها را افزایش می دهند


 • ۱۳۹۲/۱۱/۱۵ حیات مجدد دندانهای پوسیده

   

  محققان به وسیله فناوری نانو این امید را ایجاد کرده اند که می توان به دندان مشکل دار و مرده حیاتی دوباره بخشید. گروهی از محققین با ساخت ماده ای نرم ومشابه پالپ از جنس نانو مدعی شده اند به جای استفاده از روش های مرسوم می توان با پر کردن دندان با پالپ جدید دندان را ترمیم نمود

  محققین  همچنین با نوعی جدید از دنتال فیلم در ابعاد نانو می گویند می توان در فرایند کانال تراپی به نتایج فوق العاده ای دست یافت و دندان را به زندگی مجدد برگرداند. به گفته نادیا جسیل از محققان این پروژه با این روش از تخریب دندان میلیون ها نفر در دنیا می توان جلوگیری نمود. در طول معالجه دندان، پزشک پالپ معیوب را بر می دارد اما اگر بتوان به جای برداشتن پالپ آنرا با پالپ نانویی عوض کرد، آنوقت انقلابی بزرگ در دندان پزشکی بوجود می آید


 • ۱۳۹۲/۱۰/۲۸ کشف یک ژل جدید که جایگزین تزریق بی حسی خواهد شد

  قبايل بومي پرو در قرن‌ها پيش موفق به شناسايي ويژگي‌هاي جالب ضد درد گياه Acmella oleracea شده و از اين ماده براي درمان دندان‌درد، زخم،‌ آبسه و پاكسازي دندان ها استفاده مي‌كردند.
  دكتر فرانسوا باربيرا فريدمان از دانشگاه كمبريج كه در سال 1975 به عنوان اولين غربي در ميان جامعه مخفي قبايل پذيرفته شده و 30 سال گذشته را به زندگي در ميان اين افراد گذرانده، اين درمان را در جراحي‌هاي دنداني مدرن قابل استفاده خوانده است.
  به گفته وي اين گياه كه با متوقف كردن پايانه‌هاي عصبي براي ارائه يك تاثير بي‌حسي كار مي‌كند، تا بيش از يك ساعت دوام داشته و در مراحل اوليه کارآزمایی‌های بالینی بدون هيچ تاثير جانبي با موفقيت عمل كرده و رضايت بيماران را در پي داشته است.
  اين دارو در صورت ادامه يافتن آزمايشات، به عنوان يك جايگزين طبيعي براي ضددردهاي مصنوعي داروهاي ضد عفونت وارد بازار خواهد شد.
  اين ژل از گياه گل دار زرد رنگ Acmella oleracea اعماق جنگلهاي آمازون حاصل شده و در قرون 18 و 19 با عنوان گياه دندان درد توسط ملوانان به جنوب آسيا نيز منتقل شد.
  از اين داروي گياهي مي‌توان در ععصب كشي و كاشت دندان و همچنين كاهش درد كشيدن دندان در كودكان استفاده كرد.


 • ۱۳۹۲/۱۰/۲۸ بینی مصنوعی که میتواند بوی سرطان دهان را تشخیص دهد


  پژوهشگران به تازگی توانسته اند با استفاده از فنآوری نانو دستگاهی را بسازند که قادر است مقدار کم مولکولهای خاص را (که در تنفس افراد مبتلا به سرطانهای سر، گردن و ریه وجود دارد) تشخیص بدهد و سرطان را در مراحل اولیه و قبل از مثبت شدن هر آزمایش دیگری شناسایی کند. به این ترتیب درمان سریعتر باعث بهبود بیشتر و عوارض کمتر در بیماران خواهد شد. طبق مطالعات انجام شده بر روی این دماغ، ایشان توانایی خود را در افتراق بین موارد سالم و موارد دارای سرطان به اثبات رسانده و علاوه بر آن قادر است سرطانهای سر و گردن را از سرطانهای ریه تشخیص دهد. این بینی که احتمالا باید آن را دماغ طلایی می نامیدند، بینی مصنوعی نانو نام گرفته و دارای 5 سنسور از جنس طلا برای تشخیص ریز ذرات معلق در هوا است. هرچند تست کارآیی بینی مصنوعی نانو بر روی 87 داوطلب رضایت بخش بوده، اما نیاز به آزمایشهای بیشتری دارد تا راه خود را به مطب پزشکان باز کند

  قبلا هم مشخص شده بود که بسیاری از بیماریها می توانند تاثیراتی در ترکیب مواد مختلف در بدن ایجاد کنند و به این ترتیب بوهای خاصی را منتشر کنند، امروزه حتی سگهایی هم تربیت می شوند تا بتوانند بعضی از سرطانهای دستگاه ادراری را بر اساس بوی ادرار شناسایی کنند.


 • ۱۳۹۲/۱۰/۲۶ رابطه شغل وسلامت دندانها


   پزشکان به تازگی پی به رابطهٔ جالبی بین تنبلی و بروز بیماریهای لثه و دهان و دندان در مردان میانسال دست یافته‌اند.
  گفتنی است، مردانی که به طور منظم ورزش می‌کنند ۴۰ درصد کمتر در معرض خطر بیماریهای لثه، دهان و دندان قرار می‌گیرند

  بررسی‌ها نشان می‌دهد، عفونت لثه از میزان متوسط تا شدید رابطهٔ مستقیمی با سطح پایین ورزش در مردان در ردهٔ سنی ۴۵ تا ۶۵ سال دارد.
  پزشکان به ویژه دریافته‌اند بین مشاغل مختلف مردان کارمند که در دفا‌تر فعالیت می‌کنند بیشترین میزان آسیب‌دیدگی دندان‌ها را دارند.
  پزشکان برای بدست آوردن این نتایج شیوهٔ زندگی، مراقبت از دهان و دندان در کنار میزان ساعت ورزش را در ۷۲ فرد داوطلب مورد بررسی قرار داده‌اند.
  نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهد، مردانی که به حفظ تناسب اندام خود اهمیت می‌دهند کمتر مواد شیرین و خوراکیهایی مانند شکلات و یا آبنبات مصرف می‌کنند در نتیجه سلامت دندانهای آن‌ها حفظ می‌شود.
  مردانی که به طور پیوسته ورزش می‌کنند به طور معمول بیشتر مایعات به ویژه آب مصرف می‌کنند که سبب خنثی شدن PH دهان و در نتیجه آسیب ندیدن دندان‌ها می‌شود. 

 • ۱۳۹۲/۱۰/۲۶ تلاش برای درمان سرطان دهان به کمک لیزر


   در این مطالعات با استفاده از فناوری نانو و لیزر روشی را برای مهار و از بین بردن سلول‌های سرطان دهانی ارائه کرده اند

  در سطح سلول‌های سرطانی یکسری مولکول‌هایی چسبنده است که تعداد این مولکول‌ها نسبت به تعداد مولکول‌های چسبیده به سلول‌های طبیعی بیشتر است

  آنتی بادی‌ها ی طراحی شده  به یکسری از نانو ذرات چسبانده شده اند  آنتی بادی‌های تولید شده در مجاورت این مولکول‌ها  سرطانی قرار داده شدند و پس از آن اقدام به تابش لیزر بر روی آنها شده است

  دانشیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارتش با تاکید بر اینکه نانو ذرات استفاده شده شامل توپک‌های سیلیسی هستند که به دور آنها 10 لایه نانو ذرات طلا کد شده است، خاطر نشان کرد: تعداد مولکول‌های چسبیده به سلول سرطان دهانی 50 مولکول است که این تعداد در سلول‌های طبیعی به 10 مولکول می‌رسد

  وی اضافه کرد: نانو ذرات همراه با آنتی بادی به دور سلول‌های سرطانی چسبید و زمانی که لیزر به این نانو ذرات که گوی های سیلیسی هستند تابانده می‌شود این گوی‌ها شروع به گرم شدن می‌کنند

   زمانی که پرتو لیزر به سلول‌های سرطانی تابانده می‌شود تعداد 50 گوی داغ می‌شوند ولی در سلول‌های طبیعی 10 گوی داغ خواهد شد که این امر باعث می‌شود که به صورت انتخابی سلول‌های سرطانی به دلیل اینکه درجه حرارت آنها بالاتر است و در آستانه دمای غیر طبیعی قرار می‌گیرند، از بین بروند

  مجری طرح با بیان اینکه این طرح در فاز آزمایشگاهی اجرایی شده است، خاطر نشان کرد: در فاز بعد قرار است بر روی حیواناتی که سیستم ایمنی آنها ضعیف شده این روش به کار برده شود و  در صورت تایید نتایج در آینده می‌توانیم گامی موثر در جهت درمان سرطان دهان به عنوان سومین عامل مرگ و میر در کشور برداریم

   


 • ۱۳۹۲/۱۰/۲۴ بگذارید کودکان هر زمان که می خواهند مسواک بزنند

   

  پژوهشگران می گویند گرچه بسياري از والدين ،  كودك خود را در ساعات پاياني شب كه خسته و خواب الود است مجبور به مسواك زدن مي كنند. اما اين شيوه اي صحيح براي حفظ سلامتي دندانهاي كودك و ايجاد علاقمندی و ایجاد یک عادت مفيد برای مسواك زدن در او نيست

   دندانپزشكان به والدين توصيه مي كنند در هرساعتي ازشبانه روز زماني كه كودك آمادگي و نشاط لازم رابراي مسواك زدن دارد ،  اين كار صورت بگيرد زيرا مسواك زدن در فرصت كافي همراه با نشاط , علاوه بر تميز شدن بهتر دندان ها در ايجاد فرهنگ بهداشت مسواك زدن مرتب و توجه به پاكيزگي دندانها تاثير بيشتر و بهتري دارد

  تميز كردن دندانهاي كودك همزمان با رويش نخستين دندان شيري آغاز مي شود

  والدين بهتر است مسواك كردن دندانهاي كودك را تا سن هشت سالگي تا هنگام اشنايي كامل كودك با شيوه صحيح مسواك زدن  خود برعهده بگيرند

  به یاد داشته باشید که پوسیدگی دندان در کودکان یک موضوع چند عاملی است و عواملی از قبیل نوع، جنس، وضعیت و بهداشت دندان، مصرف شیرینی و میکروارگانیسم های موجود در دهان کودک در ایجاد این عارضه دخیل هستند و می توانند زمینه را برای پوسیدگی دندان فراهم کنند


 • ۱۳۹۲/۱۰/۲۱ آیا زود پوسیده شدن دندانها مربوط به جنس دندان است؟

  عده ای از افراد جامعه پوسیدگی دندان‌هایشان را ناشی از بدبودن جنس آنها می‌دانند. این گروه معتقدند که دندان‌هایشان "گچی" است و بطور ارثی زود پوسیده می‌شود. جالب توجه آنکه این افراد بدبودن جنس دندان‌ها را دلیل بر بیهوده بودن نظافت آنها شمرده، از مسواک‌کردن و انجام سایر دستورات بهداشتی خودداری می‌ورزند.
   بهنگام معاینه دهان این گروه معلوم می‌شود که جنس دندان آنها تفاوت چندانی با سایر افراد جامعه ندارد و در واقع علت خرابی دندان‌های این گروه عدم آگاهی و یا رعایت‌نکردن نکات بهداشتی تغذیه‌ای و درمانی است. از سوی دیگر تحقیقات دانشمندان نشان داده است که کم یا زیادی مواد معدنی دندان در شروع پوسیدگی تاثیر چندانی ندارد. همچنین عوامل ارثی در پوسیده شدن دندان‌ها ، آنگونه که این گروه می‌پندارند دخالت تعیین کننده ندارد. به این لحاظ زود پوسیده شدن دندان‌ها را نباید تنها به "ارثی بودن" یا "بد بودن جنس" دندان‌ها مربوط دانست. به هرحال ثابت نشده است که با رعایت مسائل بهداشتی و مراجعات مکرر به دندانپزشک می‌توان سلامت دندان‌ها را تا حدود زیادی تامین کرد


 • ۱۳۹۲/۱۰/۱۹ سرطان روده بزرگ

   

  دانشمندان می‌گویند نوعی میکروب در دهان موسوم به باکتری Fn می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.

  یپینگ هان، از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه کیس وسترن ریورز در کلولند و همکارانش می‌گویند باکتری Fn در دهان زندگی می‌کند و می‌تواند به دیگر بخش‌های بدن نیز برود. در این مطالعه آمده است باکتری Fn به گیرنده‌های سلولی در روده بزرگ می‌چسبد و این فرآیند می‌تواند به تحریک رشد سلول‌های سرطانی بیانجامد.

  با این حال، این محققان ماده‌ای ساخته اند که این فرآیند را به طور آزمایشی مسدود می‌کند اما نمی‌توان گفت آیا این شیوه می‌تواند به درمان نوینی منجر شود یا خیر

   


 • ۱۳۹۲/۱۰/۱۸ مسواکی با قابلیت اتصال به اینترنت

  ساخت مسواکی با قابلیت اتصال به اینترنت امید برای ارتقاء بهداشت دهان و دندان را افزایش داده است.
   به نقل از خبرگزاری فرانسه از لاس وگاس، لوئیک سسو موسس شرکت نوپای کولیبره فرانسه که این مسواک را طراحی کرده است می گوید: هدف از طراحی این مسواک این است که به جای با شدت و قدرت مسواک زدن با هوشمندی مسواک بزنیم.
  این مسواک برای نخستین بار روز یکشنبه پیش از گشایش نمایشگاه بین المللی الکترونیکی سی ئی اس لاس وگاس در معرض نمایش قرار داده شد.
  این مسواک دارای گیرنده ویژه ای است که نشان می دهد در هر بار مسواک زدن چه میزان جرم از دندان ها خارج شده است و این اطلاعات را ضبط و روی برنامه ای بر روی تلفن های هوشمند منتقل می کند.
   وقتی از مسواک معمولی استفاده می کنیم هرگز نمی دانیم چقدر دندان هایمان را تمیز کرده ایم و تنها کسی که می تواند درباره این مسئله نظر بدهد دندانپزشک
  با استفاده از برنامه کاربردی ( اپلیکیشنی ) که همراه این مسواک های اینترنتی ارائه شده است فرد در می یابد آیا برخی از قسمت ها را که مسواک زدنشان دشوار است فراموش کرده است یا به خوبی مسواک زده است. این مسئله فرصتی است تا والدین ببینند آیا کودکان دندانهایشان را خوب تمیز کرده اند یا خیر.
  کولیبره قصد دارد این مسواک را در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۴ میلادی به بازار جهانی عرضه کند. سفارش این مسواک از طریق پایگاه اینترنتی ممکن است و قیمت آن بین ۹۹ تا ۲۰۰ دلار برآورد شده است


 • ۱۳۹۲/۱۰/۱۸ رویش دوباره دندان به کمک ژنتیک

   

  محققان در پی راهی برای رشد دوباره دندان هستند  محققان ژنتیک امیدوارند که به گونه ای ، امکان تحریک و رشد مجدد دندانها را در کهنسالی میسر کنند.   گفته شده که یک ژن ساده مسئول بروز این وضعیت است یعنی مانع از شکل گیری دندان اضافی در گونه های خاص می شود

  به گفته مرکز دندانپزشکی دانشگاه کالیفرنیا کشف این روند امر بسیار جالبی خواهد بود. اما امر اعجاب انگیزی که در تحقیق انجام شده رویت شد این بود که موش های فاقد این ژن دچار شکاف کام شدیدی بودند که منجر به مرگ شان می شد

  بنابر این بهتر است فراموش نشود که این ژن نقش حائز اهمیتی در پیشگیری از بروز این نقص مادرزادی ایفا می کند.دندانها مدتها بعد از تولد نوزاد قابل رویت می شود اما شکل گیری آنها از همان ابتدای رشد جنین شروع شده است. این دندانها به تدریج از بافت زخیم و عمقی فک به سمت لایه های سطحی تری به نام تیغه فک حرکت می کند .  این تیغه بافتی از لثه است که اپیتلیوم نامیده می شود

  دانشمندان برای مدت ها تصور می کردند که علامت شکل گیری دندان در همین بافت قرار دارد در حالیکه امروز کشف شده که تمام این عملکرد در لایه عمقی لثه اتفاق می افتد. دراین بافت عمقی ژن مورد بحث با همکاری دو ژن دیگر مسئولیت رشد دندانها در محل صحیح را به عهده دارند و منجر به قرار گرفتن دندان در یک ردیف می شود


 • ۱۳۹۲/۱۰/۱۸ آمپول بی حسی در قالب افشانه استنشاقی

   

  پژوهشگران می گویند : ” ممکن است در آینده نزدیک آمپول بي حسي موجود  در دندانپزشکي جاي خود را به افشانه استنشاقي مي دهد “

   

  به گزارش   يونايتدپرس  ،  “ويليام اچ فري” مجري اين طرح از بيمارستاني در مينه سوتاي آمريکا مي گويد: ماده بي حسي در قالب قطره بيني يا افشانه استنشاقي از راه اعصاب اصلي در صورت عبور کرده و در ساختار هاي فک از جمله دندان‌ها تجمع مي يابد. اين تحقيق احتمال تحول در بي حسي موضعي استنشاقي در دندانپزشکي را فراهم آورده و در ساير بيماري ها مانند ميگرن کاربرد خواهد داشت. اين پژوهشگران دريافتند داروهاي بي حسي مانند ليدوکائين و زيلوکائين که در آزمايشگاه به بيني موش ها تزريق شد به سرعت پس از عبور از اعصاب بيني، بيست برابر بيش از مغز و خون، در دندانها فک و دهان تجمع يافت


 • ۱۳۹۲/۱۰/۱۷ شانس بهتر برای بارداری با رعایت بهداشت دهان ودندان

   

  پژوهشگران علوم پزشکی می گویند  نتایج تحقیقات آنان نشان می دهد زنانی که می خواهند شانس بهتری برای باردار شدن داشته باشند باید به طور مرتب دندان هایشان را نخ بکشند

   عدم رعایت بهداشت دهان می تواند به اندازه چاقی مانعی در راه بارداری باشد – به طوری که تشکیل نطفه را برای حدودا دو ماه و نیم عقب بیاندازد

  کارشناسان در همایشی درباره بارداری در سوئد گفتند که انتظار برای باردار شدن در زنانی که مبتلا به بیماری لثه هستند بیش از هفت ماه طول کشید درحالی که این زمان به طور عادی پنج ماه است

  به اعتقاد آنها علت اصلی این پدیده، التهاب (تورم) در بدن است

  اگر جلوی این تورم گرفته نشود، می تواند به زنجیره ای از واکنش ها دامن بزند که به طور بالقوه به کارکرد طبیعی بدن ضربه می زند

  بیماری لثه قبلا به بیماری قلبی، دیابت نوع دو، سقط جنین و همچنین کیفیت بد اسپرم در مردان ارتباط داده شده است

  در تازه ترین مطالعه که در استرالیا انجام شده، و 3500 زن در آن شرکت داشتند، نشانه های تورم در خون افراد مبتلا به بیماری لثه مشهود بود

  پروفسور راجر هارت، از دانشگاه استرالیای غربی گفت: تا به حال، هیچ مطالعه ای منتشر نشده بود که به تاثیر بیماری لثه بر شانس بارداری زنان بپردازد، بنابراین این اولین گزارشی است که نشان می دهد شاید بیماری لثه یکی از چند عاملی باشد که می توان با درمان آن شانس بارداری را افزایش داد

   او گفت زنانی که برای بچه دار شدن تلاش می کنند باید سری به دندانپزشک بزنند


 • ۱۳۹۲/۱۰/۱۶ روش پر کردن دندان در آینده نزدیک

   

   ژلی که می تواند در ترمیم دندانهای پوسیده طی چند هفته بسیار تاثیرگذار باشد، به زودی پدیده آزار دهنده پر کردن دندان را به برگی از تاریخ علم دندانپزشکی تبدیل کرده و راه بیمارانی که از مطب های دندانپزشکی در فرار اند را هموار خواهد کرد

   دانشمندان انگلیسی برای پر نمودن دندان بجای دریل متد جدیدی ایجاد کردند. در این متد جدید، موکول های پروتئینی ژلاتینی به دندان چسبانده میشود. این ژل به سلولهای دندان کمک می کند تا با سرعت بیشتری تکثیر شوند

  به گفته این دانشمندان آزمایش ژل در آزمایشگاه ها نشان داده این ماده می تواند در عرض یک ماه دندان پوسیده را به حالت اولیه خود بازگرداند

  طبقه پروتئین ظرف یکماه حالت دائمی پیدا می نماید

  این ژل همچنان در دست آزمایش است اما دانشمندان امیدوارند طی پنج سال آینده بتوان این ژل را برای استفاده عموم به تولید رساند


 • ۱۳۹۲/۱۰/۱۶ مسواک برقی


  پژوهشگران علوم بهداشتی می گویند نتایج تحقیقات گوناگون نشان داده است مسواک‌هایی که با برق یا باتری کار می‌کنند، قدرت پاک‌کنندگی بیشتری دارند چون با شدت و قدرت مناسبی دندان‌ها را تمیز می‌کنند

  استفاده از مسواک‌های برقی می تواند مدت مسواک زدن را کاهش دهد

  مطالعات مختلف نشان داده که کاربرد این مسواک ها 2 بار در روز ، دارای اثرات مفید در مقایسه با مسواک های دستی است

  همچنین به افرادی كه یك بار در طول روز مسواك می ‌زنند، توصیه می‌ شود از مسواک های برقی استفاده و دست كم حدود 6 دقیقه را صرف مسواك زدن كنند

  نتایج تحقیقات محققین نشان داده است که استفاده از مسواک های برقی در بیشتر مردم سودمند است چرا که: بدون توجه به توانایی فردی، یک تکنیک خوب مسواک زدن را فراهم و انگیزه فرد را تقویت می کنند و مقبولیت بیشتری در طولانی مدت دارند.

  البته استفاده از هر نوع مسواک نمی تواند جای نخ دندان را بگیرد و بهتر است استفاده از نخ دندان را نیز فراموش نکنید

  همچنین استفاده از مسواک‌های نرم (soft) به افراد پیشنهاد نمی‌شود چون این نوع مسواک‌ها کارایی لازم را در تمیز کردن دندان‌ها ندارند البته برخی مواقع دندان‌پزشکان ، مسواک‌های نرم را برای بیمارانی که بیماری لثه آنها شدید است، توصیه می‌کنند

  البته روش مسواک زدن مهمتر از نوع مسواک است. با این حال چنانچه احساس شود روش دستی ناکامل و ناقص انجام می شود، استفاده از مسواک برقی می تواند مفید باشد


 • ۱۳۹۲/۱۰/۱۶ دندانهای انسان مانند دندانهای کوسه محکم است

   

  پژوهشگران رشته دندانپزشكی در دانشگاه «دویزبرگ ـ اسن» در کشور آلمان با انجام آزمایشات جدید دریافته اند كه دندانهای انسان اگرچه از نظر تعداد و اندازه با دندانهای كوسه قابل مقایسه نیست اما به لحاظ استحكام از دندان كوسه چیزی كم ندارد و به همان اندازه محكم است

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، این متخصصان پس از مقایسه ساختار میكروسكوپی دندان انسان و كوسه به نتایج شگفت انگیزی دست یافتند.

  آنها متوجه شدند با وجودی كه دندانهای این شكارچیان هولناك اقیانوس ها با لایه ای فوق العاده مستحكم از مینای دندان پوشیده شده اما استحكام آن بیشتر از استحكام دندان های انسان نیست

  پروفسور ماتیاس ایپل، استاد دانشگاه «دویزبرگ – اسن» می گوید: علت اینكه دندانهای انسان به اندازه دندان كوسه محكم است ساختار میكروسكوپی خاص و استثنایی دندان های انسان است

  وی می گوید: بلورهای موجود در دندانهای انسان شامل چیدمان ویژه ای است و این بلورها بوسیله پبروتئین هایی خاص به هم محكم می چسبند و از ترك خوردگی در دندان جلوگیری می كنند

  با این وجود این متخصصان می گویند كه دندانهای كوسه هرگز دچار پوسیدگی نمی شود و علت آن این است كه دندانهای كوسه همواره غرق در آب شور دریا است و بالاخره اینكه كوسه ها هرگز قند و شیرینی نمی خورند


 • ۱۳۹۲/۱۰/۱۵ باکتریهای دهان

  پژوهشگران در تحقیق جدیدی دریافته اند كه باكتری های موجود در دهان می توانند خاصیت پروبیوتیك در برابر عفونت های بخش فوقانی دستگاه تنفسی داشته باشند

   این تحقیق از سوی متخصصان دانشگاه دگلی استادی دی میلانو در ایتالیا و دانشگاه فناوری تامپر در فنلاند انجام گرفته است

  به گفته محققان؛ هرچند ارتباط داخلی بین میزبانهای انسانی و میكروبهای موجود در بدن آنها به میزان اندكی درك و بررسی شده اند اما متخصصان می دانند كه پروبیوتیك ها میكروارگانیسم های زنده ای هستند كه برای سلامت میزبانان خود تاثیر مفیدی دارند

  تاكنون تاثیر سودمند پروبیوتیك ها در مجاری روده ای شناخته شده بود اما در سایر پژوهش های اولیه معلوم شد كه پروبیوتیك ها برای سلامت معده، مجاری تناسلی، پوست و دهان نیز مفید هستند.

  این در حالیست كه در تحقیق جدید محققان دریافتند؛ این ارگانیسم ها حتی برای حفاظت در برابر عفونت های مجاری فوقانی تنفسی هم مفید هستند


 • ۱۳۹۲/۱۰/۱۴ درمان تحلیل رفتگی لثه توسط کلاژن گاوی

   

   شهرام قناتی پزشک و متخصص آسیب شناسی در کلینیک گوته آلمان به همراه همکار خود شیوه ای جدید را برای درمان تحلیل رفتگی لثه ها ارائه کرده است که به واسطه آن می توان با استفاده از کلاژن گاوی میزان ترمیم لثه ها را بهبود بخشید

  استفاده از این شیوه درمانی منجر به ضخیم تر شدن حاشیه دندانها خواهد شد و به این شکل ریشه هایی که به دلیل فرورفتگی لثه باز مانده بودند، کاملا پوشانده خواهند شد

  قناتی به همراه دندانپزشکی به نام “مارکوس اشلی” امکان استفاده از کلاژن استخراج شده از نسوج دور قلب گاو برای ایجاد محافظی برای مرمت لثه های تحلیل رفته و ریشه های روباز را مورد بررسی قرار دادند

  این کلاژن به واسطه فرایندی شامل درمانهای اسمزی، اکسیداتیو و آلکالینی از بدن گاو استخراج شده است. این شیوه ها دیواره های سلولی را تخریب کرده، پروتئینها و چربی ها را حل می کند و هر نوع بیماری و باکتری از بین رفته و غیر فعال می شوند

  به نظر می رسد کلاژن می تواند به عنوان چارچوب سلولهای بدن برای ترمیم آسیبها به کار گرفته شود در حالی که نتایج آن می تواند در حد نتایج پیوند بافت موثر باشد


 • ۱۳۹۲/۱۰/۱۴ الهام از طبیعت در درمان حساسیت دندان

   

  پژوهشگران علوم پزشکی در جستجوی ماده چسبناکی هستند که شبیه به سیستم بدن صدف خوراکی بتواند به سطوح بچسبد و به این ترتیب همزمان مینا و عاج دندان را با تامین املاح معدنی مورد نیاز آنها، ترمیم و بازسازی کند

   

  متخصصان در یک مطالعه جدید و با الهام از طبیعت به پیشرفتی مهم در زمینه پیشگیری از حساسیت های دندانی دست یافته اند مشکلی که امروزه میلیونها نفر از مردم جهان با آن مواجه هستند

  دندانپزشکان می گویند تقریبا از هر چهار نفر، سه نفر با مشکل حساسیت دندانها در برابر گرما و سرما و غذاها و نوشیدنی های ترش و شیرین مواجهند. این مشکل زمانی بروز می کند که مینای سخت دندانها و لایه نرم تر زیر آن موسوم به عاج دندان تحلیل می روند و این وضعیت موجب تحریک پذیر شدن اعصاب داخلی دندان می شود

  برخی از آدامس های بدون قند یا خمیر دندان های خاص می توانند به کاهش حساسیت دندانها کمک کنند. اما این بار متخصصان تلاش کرده اند که با الهام از حالت چسبندگی بدن صدف خوراکی به روش نوین و طبیعی برای کاهش حساسیت دندانی دست یابند

  آنها با کشف تاثیر این تکنیک هم اکنون در جستجوی ماده چسبناکی هستند که شبیه به سیستم بدن صدف خوراکی بتواند به سطوح بچسبد و به این ترتیب همزمان مینا و عاج دندان را با تامین املاح معدنی مورد نیاز آنها، ترمیم و بازسازی کند

  آنها استدلال کرده اند که تکنیک فوق در واقع موجب تماس دائمی املاح معدنی با مینا و عاج دندان می شود و مدت این تماس برای آغاز فرایند ترمیم دندان کافی است


 • ۱۳۹۲/۱۰/۱۱ بی دندانی عامل موثر بر کاهش طول عمر


   زمانی که فردی دندان های خود را از دست می دهد با این ذهنیت که مشکلی به وجود نمی آید مجبور به مصرف غذاهای نرم تر شود

    این دسته غذاها اغلب از کربوهیدرات  و موادغذایی پرکالری هستند از این رو غذاهای با  پروتئین  کمتر و فیبر کم مصرف می کند و درنتیجه دچار  چاقی  و  اضافه وزن  می شود و درکنار افزایش چربی های دور شکم و تنگی عروق، دستگاه گوارشی فرد نیز دچار اشکال جدی می شود
    تمام این مشکلات موجب می شود که اگر قرار باشد فردی 75 سال عمر کند به دلیل این تغذیه نادرست و در پی فقدان دندان، 5 تا 10 سال و یا بیشتر از سالهای عمر وی کاسته می شود،   بی دندانی هم بر  طول عمر  و هم بر کیفیت زندگی اثر سوء می گذارد. این موضوع آنقدر مهم است که  سازمان بهداشت جهانی  در بیانیه سال 2008 خود به موضوع بی دندانی در جوامع پرداخت و در یکی از بند های مصوبه جهانی بر داشتن دندان به عنوان یکی از لازمه های حقوق انسانی تأکید کرد
   

 • ۱۳۹۲/۱۰/۱۱ بازگشت بی حسی سریع

  فارماسیوتیکس فیلم دو لایه مخاط چسب فنتول آمین مزیلات برای بازگشت بی حسی در  دندانپزشکی  در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان طراحی و ارزیابی شد.
  فیلم دو لایه چسب مخاط چسب فنتول آمین مزیلات نخستین شکل دارویی از این ترکیب به شکل فیلم است که در بازگشت بی حسی در دندانپزشکی کاربرد دارد .
  کارتریج دندانی ( شکل تزریقی ) آن پیش از این در آمریکا تهیه و استفاده شده اما این شکل دارویی ساخته شده در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان علاوه بر مطلوب بودن از نظر فارماسیوتیکس ، آسیب بافتی کمتر به بیمار و امکان شروع یا قطع پروسه بازگشت بی حسی را در خارج از مطب برای بیمار فراهم می سازد.
  رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود : بازگشت بی حسی سریعتر در دندانپزشکی خوردن و نوشیدن بیمار را آسان و از آسیب هایی از جمله گاز گرفتن بافت های بی حس جلوگیری می کند و کیفیت زندگی بیماران را بالا می برد


 • ۱۳۹۲/۱۰/۰۸ سرطان لوزالمعده

   اساس مطالعه‌ای که “انجمن تحقیقات سرطان آمریکا در نشست تحقیقات پیشگیری از سرطان” در بوستون ارائه داد: بیماری لثه خطر ابتلا به سرطان کشنده لوزالمعده را افزایش می‌دهد بی‌آنکه به سیگاری بودن فرد ارتباطی داشته باشد.
  به نقل از رویترز، دو مطالعه که پیش از این انجام شده بود به ارتباطات مثبت میان از دست دادن دندان و یا التهاب لثه‌های اطراف دندان و سرطان لوزالمعده پی بردند. 
  در این مطالعه پس از حذف عوامل سیگار کشیدن، دیابت، چاقی، فعالیت فیزیکی، رژیم غذایی و سایر عوامل بالقوه خطرساز، دیده شد که خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در مردانی که سابقه بیماری ‪ ‬لثه داشتند 63 درصد بیشتر از مردانی بود که بیماری پریودنتال نداشتند.
  میشو گفت در این مطالعه دیده شد در سیگاری‌هایی که مبتلا به بیماری لثه بودند، خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده به هیچوجه دوبرابر نشد.
  دکتر “اسکات لیپمن” از “مرکز سرطان ام.دی.اندرسون دانشگاه تگزاس” در هوستون گفت: این نخستین مطالعه‌ای است که به وضوح خطر شدید ابتلا به سرطان لوزالمعده را با بیماری لثه ارتباط می‌دهد.
  گروه میشو همچنین به این نتیجه رسید که خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در مردان مبتلا به بیماری لثه که به تازگی دندان خود را از دست بودند در مقایسه با آنها که بیماری لثه نداشتند و دندان خود را از دست نداده بودند ‪ ۲/۷‬برابر بیشتر بود.
  سرطان لوزالمعده که چهارمین دلیل برجسته مرگ و میر ناشی از سرطان در آمریکاست، یکی از مرگبارترین سرطان‌ها است که این امر تا حدود زیادی ناشی از آن است که این سرطان اغلب پیش از رشد یافتن در خارج از لوزالمعده تشخیص داده نمی‌شود.
  تنها حدود پنج درصد از بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده در پنج سال اول پس از تشخیص این سرطان زنده می‌مانند


 • ۱۳۹۲/۱۰/۰۸ فواید چای

  براساس تحقیقات تازه، نوشیدن چای ممکن است در برابر پوسیدگی دندان و بوی بد از دهان محافظت کند.  یک مطالعه تازه نشان داده است که مواد شیمیایی موجود در چای می تواند باکتری ها و ویروس هایی را که باعث عفونت گلو، پوسیدگی دندان و سایر مشکلات دهان و دندان می شوند نابود کند.
  این یافته ممکن است باعث شود در آینده عصاره چای برای حفاظت از دندان به خمیر دندان ها و دهان شوی ها افزوده شود.
  این مطالعه، که در سمینار انجمن میکروب شناسی آمریکا عرضه شد آخرین رشته از دعاوی علمی دایر بر فواید بهداشتی چای است


 • ۱۳۹۲/۱۰/۰۸ آموکسی سیلین

  ‬ ‬
  پژوهشگران دریافته‌اند مصرف پادزیست آموکسی‌سیلین در کودکی احتمال بروز پوسیدگی دندانها در سنین بالاتر را افزایش می‌دهد.
  به نظر می‌رسد این دارو به مینای دندانهای دایمی آسیب می‌رساند. مصرف بیشتر دارو احتمال پوسیدگی دندانها را افزایش می‌دهد.
  ‬آموکسی سیلین یکی از پرمصرف‌ترین پادزیستها در کودکان است که برای بیماریهایی مانند عفونت گوش میانی تجویز می‌شود.
  آسیب به مینای دندان می‌تواند علایم بالینی شامل لکه‌های سفیدی که به زحمت قابل مشاهده است تا لکه‌های قهوه‌ای رنگ را نشان دهد.
  نتایج این تحقیق توقف مصرف این دارو را در کودکی توصیه نمی‌کند، بلکه بر لزوم مصرف معقول آن به ویژه در دوران نوزادی تاکید می‌کند


 • ۱۳۹۲/۱۰/۰۷ گریپ فروت


  نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد مصرف میوه گریپ فروت می‌تواند از بروز بیماری لثه پیشگیری کند.
  محققان دریافتند مبتلایان به بیماری لثه که به مدت دو هفته روزانه دو عدد گریب فروت می‌خورند خونریزی از لثه‌های آنها کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند.
  محققان علت این تاثیر را ناشی از افزایش میزان ویتامین سی خون می‌دانند که به التیام زخمها و کاهش آسیب ناشی از مولکول‌های رادیکال آزاد پایدار کمک می‌کند.
  بررسی 58بیمار مبتلا به بیماری مزمن لثه نشان داد مصرف گریپ فروت تاثیر مثبتی در سیگاریها و غیرسیگاریها دارد. 
  ‬نتایج این تحقیق بیانگر آن است که میزان کافی ویتامین سی در خون به التیام زخمها کمک می‌کند.
  سیگار یک عامل شناخته در افزایش خطر بیماری لثه محسوب می‌شود.
  در این مطالعه میزان ویتامین سی خون سیگاریها ‪ ۲۹‬درصد کمتر از غیرسیگاریها بود. مصرف دو گریپ فروت در روز میزان پلاسما ویتامین سی را در تمام شرکت‌کنندگان افزایش داد.
  در سیگاریها این میزان تقریبا دو برابر افزایش یافت، اما از آنجا که سیگاریها قبل از شروع مطالعه ویتامین سی خونشان کمتر غیرسیگاریها بود بعد از پایان تحقیق نیز کمتر از غیرسیگاریها ویتامین سی در خون خود داشتند.
  علت ارتباط میان استعمال دخانیات با میزان پایین تر ویتامین سی مشخص نیست. احتمالا سیگار نحوه سوخت و ساز ویتامین را در بدن تغییر می‌دهد یا شاید به این علت است که رژیم غذایی سیگاریها کمتر سالم است.


 • ۱۳۹۲/۱۰/۰۷ ژل آلوورا

  ‌دانشمندان مي‌گويند: پس از كشف تاثيرات مفيد و معجزه‌گر گياه آلوئه‌ورا براي بهبود آفتاب سوختگي، بريدگي‌هاي كوچك، تحريكات پوستي و بسياري از مشكلات و ناراحتي‌هاي ديگر، اين بار محققان به قدرت شفابخش اين گياه در بهبود مشكلات دندان و لثه پي برده‌اند.
   در يك پژوهش جديد معلوم شد كه مي‌توان از آلوئه‌ورا به عنوان يك ماده فعال در پيشگيري از پوسيدگي‌هاي دنداني در ژل‌هاي تميزكننده دندان‌ها استفاده كرد.
   به گفته پژوهشگران؛ آلوئه‌ورا براي تميز كردن و تسكين دندان‌ها و لثه‌ها مفيد است و همچنين مي‌توان در خميردندان‌ها به عنوان ماده موثر براي مقابله با پوسيدگي‌هاي دنداني از اين گياه استفاده كرد. ژل دندان آلوئه‌ورا مانند خمير دندان عمل مي‌كند و قادر به نابود كردن باكتري‌ها و ميكروب‌هاي بيماري زاي موجود در دهان است.
   در پژوهش جديد هم چنين معلوم شد كه ژل آلوئه‌ورا در برخي موارد حتي موثرتر از خمير دندان‌هاي معمولي است. آلوئه‌ورا حاوي تركيبات شيميايي است كه براي شفاي زخم‌ها يا كاهش درد استفاده مي‌شود چون در طبيعت آن خاصيت ضد التهابي وجود دارد


 • ۱۳۹۲/۱۰/۰۷ تقویت ریشه دندان

  تمام دندان‌هایی که تحت درمان جامع ارتودنسی قرار می‌گیرند، دچار کوتاهی طول ریشه به دلیل تحلیل ریشه می‌شوند که اهمیت چندان زیادی ندارد اما اگر در درمان‌های ارتودنسی از نیروهای سنگین و مداوم استفاده شود و زمان ارتودنسی بیش از حد طولانی شود، این نیروها که از طرف سیم‌ها و نگین‌ها (براکت‌ها) به دندان وارد می‌شوند، می‌توانند باعث تحلیل بیش از حد ریشه دندان شوند.
  محققان کانادایی موفق به ساخت دستگاهی شده‌اند که می‌تواند با تولید امواج فراصوت، ریشه دندان‌های تحلیل‌رفته را ترمیم و از تحلیل ریشه دندان‌ها در طی درمان ارتودنسی جلوگیری کند. این دستگاه که به اندازه یک نخود است، روی سیم‌های ارتودنسی نصب می‌شود و به وسیله یک باتری کار می‌کند


 • ۱۳۹۲/۱۰/۰۷ رویش دندانها با استفاده از امواج فراصوت   محققان با استفاده از امواج فراصوت رشد دندان‏ها را در بافت‏هاى انسانى موجب‏ شدند.
  به نوشته پايگاه اينترنتى دانشگاه  البرتا، از  امواج  فراصوت  عمدتاً در تشخيص‏هاى  پزشكى  استفاده مى ‏شود و در دهه ‏هاى اخير نيز محققان تلاش‏ كرده ‏اند از اين روش براى درمان برخى اختلالات استفاده كنند.
  مطالعات اخير محققان نشان مى ‏دهد مى ‏توان از اين امواج براى سرعت ‏بخشيدن به ‏رشد بافت دندانى استفاده كرد و با اين شيوه بافت دنداني انسان را دوباره رشد داد.
  وسيله مورد استفاده ابعاد بسيار كوچكى دارد كه از خود امواج مافوق صوت يا اولتراسوند ضربان دار و با شدت كم خارج مي كند و  از  تراشه ‏ هايى استفاده مى ‏كند كه باشيوه‏اى نوين و غيرتهاجمى با ماساژ لثه ها، موجب تحريك سلول‏هاى سازنده بافت دندان و استخوان فك شده و در نتيجه رشد بافت ها را در ريشه هاي دندان ها باعث مي شود و به ترميم بافت دنداني از داخل كمك مي كند. دندان‏هايى كه شكل‏ مى ‏گيرند، دندان‏هاى كاملاً طبيعى است
   
   


 • ۱۳۹۲/۱۰/۰۵ بی اشتهایی وپرخوری عصبی

   

  اختلالات روانی مربوط به غذا خوردن اغلب همراه با سابقه سوء مصرف غذا است. استفراغ شدید پس از خوردن غذا منجر به آغشته شدن دائم بافتهای دهانی با اسیدهای معدودی که ساختار دندان را حل می‏کند، می‏گردد
  اگر رفتار جوعی (بولیمیک) به مدت زیاد(چندین سال) جایگزین شود، ضایعات سطحی شدیدی مانند ضایعات سطحی سطوح زبانی و کامی مینا و نهایتا عاج، ممکن است دیده شود. این بیماران ساختار دندانی خود را به تدریج از دست می‏دهند. بیماران جوعی اغلب تمایل به ابراز مشکل خود نداشته و اختلال خود را پنهان می‏نمایند و مشکلات دندانی می‏تواند اولین نشانه از بیماری روانی آنها باشد که سبب آزارشان می‏شود. ارجاع این بیماران نزد روانپزشک و کلینیکهای تغذیه درمانی از مشکلات آنها می‏کاهد و ساختمان دندانی از دست رفته آنها نیز قابل درمان است

 • ۱۳۹۲/۱۰/۰۵ آرتریت روماتویید


   بنا به مقاله‌ی جدیدی که در ماه ژوئن در ژورنال پریودونتولوژی آمریکا به چاپ رسید محققان در برلن آلمان دریافتند که بیماری‌های پریودونتال در مبتلایان به آرتریت روماتوئید از شیوع بالاتری برخوردار می‌باشد. در مبتلایان به آرتریت روماتوئید انجام برخی از حرکات روزمره مانند مسواک‌زدن و غیره دشوار می‌باشد که در نهایت بهداشت دهان ‌‌و‌ دندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد

  اما با این وجود این تحقیقات نشان داد که عدم رعایت بهداشت دهان ‌‌و ‌دندان تنها دلیل شیوع بالای بیماری‌های پریودونتال در مبتلایان به آرتریت روماتوئید نمی‌باشد . در این آزمایش وضعیت دهان‌‌ و ‌دندان ۵۷ بیمار مبتلا به آرتریت روماتوئید و ۵۲ فرد سالم مورد بررسی قرار گرفت. در این بررسی دو فاکتور میزان تجمع پلاک و التهاب لثه که هر دو بیانگر وضعیت بهداشت دهان ‌‌و‌ دندان می‌باشند مورد بررسی قرار گرفتند.  نتایج بررسی‌ها نشان‌داد که مبتلایان به آرتریت روماتوئید ۸ برابر بیشتر از افراد سالم به بیماری‌های پریودونتال مبتلا می‌باشند.   سردبیر ژورنال پریودونتولوژی گفت: بیماری آرتریت روماتوئید و بیماری پریودونتال هر دو از بیماری‌های التهابی سیستمی هستند و این امر ممکن است بیانگر ارتباط بین این دو بیماری باشد. وی افزود عقیده بر این است که  بیماری‌های پریودونتال با بیماری‌های قلب و ‌عروقی و دیابت نیز در ارتباط است

 • ۱۳۹۲/۱۰/۰۴ نحوه تجویز فلوراید در اطفال

   

   
  براساس توصیه اخیر انجمن دندان آمریکا و آکادمی دندانپزشکی اطفال آمریکا، همه کودکان باید اولین ویزیت دندانپزشک را در سن یک سالگی یا در طی شش ماه اول پس از رویش اولین دندان داشته باشند. هدف از این مراقبت‌ها، پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان است. یکی از موثرترین ترکیباتی که امروزه برای مبارزه با پوسیدگی دندان به کار می‌رود، فلوراید است. کودکانی که در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی دندان هستند، باید از فلوراید به‌صورت سیستمیک یا موضعی استفاده کنند اما اهمیت زیادی دارد که بدانیم میزان دریافتی آن، کمتر یا بیشتر از حد مجاز نباشد. اگر میزان فلوراید در کودکی که آن را دریافت می‌کند کافی نیست، تجویز مکمل‌های غیرنسخه‌ای حاوی فلوراید توصیه می‌شود. برای به حداکثر رساندن خاصیت پیشگیری از پوسیدگی دندان در هنگام رویش دندان‌ها، بهتر است کودکان را پس از سن شش ماهگی در معرض فلوراید قرار دهیم. مکمل‌های حاوی فلوراید می‌توانند به شکل قرص، محلول دهان شویه، خمیر دندان یا ژل باشند که مصرف آنان باید تا سن شانزده سالگی ادامه یابد

 • ۱۳۹۲/۱۰/۰۴ نخوردن صبحانه دندان را خراب می کند

   

  تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که کودکانی که در خانواده‌های فقیر زندگی می‌کنند، کمتر احتمال دارد تا در صورت پوسیدگی دندان به پزشک مراجعه کنند و تعداد دندان‌های خراب درمان نشده در آنها بیشتر است و کودکانی که در خانواده‌های فقیر زندگی نمی‌کنند اما از صبحانه خوردن فرار می‌کنند و همچنین میوه و سبزی مصرف نمی‌کنند، بیشتر احتمال دارد تا نسبت به کودکان فقیر دچار پوسیدگی شوند. در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های مریلند با مطالعه و جمع‌آوری اطلاعات از بیش از چهار هزار کودک دریافتند، تنها ۲۳ درصد از کودکانی که هر روز صبحانه می‌خورند، دچار پوسیدگی دندان می‌شوند در حالی که کودکانی که از صبحانه خوردن فرار می‌کنند ۳۴ درصد آنها دچار پوسیدگی می‌شوند، ۱۸ درصد از کودکانی که حداقل پنج وعده از میوه و سبزی در روز استفاده می‌کنند، دارای دندان‌های خراب هستند در صورتی که ۲۶ درصد از کودکانی که کمتر از این مواد استفاده می‌کنند، به خرابی دندان مبتلا می‌شوند. محققان می‌گویند نوجوانانی که از صبحانه خوردن فرار می‌کنند، بیشتر احتمال دارد تا در طول روز اسنک‌هایی که سرشار از قند است مصرف کنند
   

 • ۱۳۹۲/۱۰/۰۳ نانو ذرات در درمانهای آینده


   دانشمندان با استفاده از نانوتکنولوژی روشی را برای پرکردن دندان یافته اند که باکتریهای مضر را از بین می برد و سطح از بین رفته دندان را بازسازی می کند

  در روش جدید به جای پرکردن دندان جهت محدود کردن پوسیدگی دندان با مواد متعارف، مواد جدید باکتریهای مضر را که در میکروارگانیسمهای طبیعی دهان وجود دارد را کنترل می کند

  هواکون زو از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه مریلند به عنوان سرپرست این تیم تحقیقاتی اظهار داشت: این روش همچنین بار دیگر سطح دندانی را بازسازی می کند

  این محقق یادآور شد: به کاربردن مواد و چسب جدید موجب از بین بردن باکتریهای باقی مانده در حفره می شود

  در این روش دندان مورد نظر با نانوکامپوزیتهای دربرگیرنده نانوذرات فسفات کلسیم پر می شود و پس از آن مواد معدنی دندانی بازسازی خواهد شد

  این محصول جدید در آزمایشگاه با استفاده از بیوفیلمهای گرفته شده از آب دهان داوطلبان آزمایش شده است

  پرفسور زو در نظر دارد که آزمایش بعدی خود را روی دندان حیوانات و داوطلبان انسان با همکاری دانشگاه فدرال سیارا در برزیل انجام


 • ۱۳۹۲/۱۰/۰۳ بیماری لثه می تواند عامل سکته مغزی شود

  لثه‌ها همچون پوست، محافظ بدن در مقابل میكروب‌ها محسوب می‌شوند. هنگامی كه لثه‌ها
  سالم هستند، باكتری‌های موجود در دهان معمولا وارد جریان خون نمی‌‌شوند، اما بیماری
  لثه امكان ورود باكتری را به درون جریان خون فراهم می‌كند.
  باكتری‌های دهانی كه وارد جریان خون ‌شده است به پلاك‌های چربی در شریان‌های كورونر
  (رگ‌های تغذیه‌كننده عضله قلب) متصل می‌شوند و ایجاد لخته روی آنها را تحریك میکنند
  محققان دانشكده دندانپزشكی هاروارد نیز در تحقیقی به این نتیجه رسیدند كه بیماری لثه و
  افتادن دندان‌ها خطر ابتلا به سكته مغزی را افزایش می‌دهد.
  در واقع بیماری لثه و دندان‌ها باعث ایجاد عفونت و رشد باكتری‌ها می‌شود. این باكتری‌ها دندان‌ها
  را از بین می‌برند و وقتی از طریق زبان جذب بدن شدند بر سیستم خون و قلب تاثیرات
  بسیار منفی می‌گذارند و باعث سكته مغزی و قلبی می‌شود


 • ۱۳۹۲/۱۰/۰۱ گجتی برای جلوگیری از سرگیجه

   

  کاربر هرگاه که احساس سرگیجه کند این گجت را در دهان خود قرار می دهد. این گجت برای افزایش جریان خون به مغز افرادی طراحی شده است که در هنگام ایستادن دچار  کاهش سریع فشار خون می شوند

  افت فشار خون در افراد مسن رایج است. گفته می شود از هر 10 فرد بالای 60 سال یک نفر دچار این وضعیت می شود و مهمترین عامل زمین خوردن افراد سالخورده قلمداد می شود

  به طور معمول، حسگرهای خاص فشار خون در گردن به طور خودکار افت فشار خون را تشخیص می دهند و فشار خون و ضربان قلب را برای غلبه بر این مشکل تنظیم می کنند. با این حال در برخی افراد این تنظیم روی نمی دهد و موجب می شود فرد احساس بی حالی کند

  از دیگر عوامل بروز افت فشار کم آبی بدن، برخی نارسایی های قلبی و دیابت است. این مشکل همچنین با استفاده از برخی از داروها از جمله دیورتیک ها و برخی از انواع داروهای درمان افسردگی مرتبط شده است

  وقتی این گجت در دهان قرار داده می شود نفس کشیدن برای فرد اندکی دشوار می شود. این ابزار شامل یک لوله است که بیمار از طریق آن می تواند نفس بکشد. این لوله فیلتری دارد که میزان هوایی که به دهان وارد می شود را محدود می کند و موجب می شود فرد برای جذب هوای بیشتر به ریه هایش، لوله گجت را شدیدتر بمکد

  همین مکیدن هوا موجب می شود ریه ها برای گرفتن اکسیژن، بیش از حالت طبیعی افزایش حجم بدهند.همین امر موجب می شود خون به قلب و مغز بازگردد

  با این حال این دستگاه به فرد امکان می دهد تا هوای کافی را به بدن برساند از این رو اکسیژن به مقدار لازم به مغز می رسد

  در تحقیق جدید دانشگاه وندربیلت در امریکا 100 بیمار که به افت فشار خون مبتلا هستند قرار است در منزل و زمانی که دچار حس سرگیجه می شوند از این دستگاه استفاده کنند

   


 • ۱۳۹۲/۱۰/۰۱ اثر بخشی آب نمک در کاهش دردهای ناشی از قالب گیری پروتز

  محققان دريافتند: استفاده از آب نمك و سرم پس از نخ‌گذاري در پروتز ثابت در تسكين درد و كاهش التهاب لثه مؤثراست.
  در اين مطالعه که به صورت باليني صورت گرفت از 22 بيمار كه داراي 2 دندان مولر درمان ريشه شده جهت ساخت و نصب روكش در هر فك بودند استفاده شد.
  در مراحل مختلف پروتز ثابت اگر چه از بي‌حسي جهت كاهش درد يا حذف درد استفاده مي‌شود ولي هنگام نخ‌گذاري حتي پس از اتمام بي‌حسي، بعضي از بيماران درد ناخوشايندي را گزارش مي‌كنند.
  گفتني است درد نقش حفاظتي بيولوژيكي بسيار قوي و مفيدي را در سلامت انسان ايفا مي‌كند و در عين حال از ناخوشايندترين احساس‌هاي جسماني نيز مي‌باشد.
  در ادامه بررسي كليه اعمال ساخت و نصب روكش در هر دو دندان مشابه انجام گرديد. براي بي حس كردن لثه از بي‌حسي اينتردنگال (اينتردنتال) استفاده شد پس از اتمام بي‌حسي و قبل از دادن دارو و دارونما توسط بيماران به درد نمره داده شد.
  در يك گروه از آب ولرم به عنوان دارونما و در گروه ديگر از آب نمك به عنوان دارو استفاده شد. پس از استفاده از دارو و دارونما ميزان درد اندازه گيري شد.
  ميانگين شدت درد، قبل و بعد از مصرف دارونما (مرحلة‌ اول) از نظر آماري اختلاف معني‌داري نداشت ولي قبل و بعد از مصرف آب نمك و سرم در مرحلة دوم تفاوت معناداري در ميانگين شدت درد ملاحظه شد.  
  طبق يافته هاي نهايي اين پژوهش استفاده از آب نمك پس از نخ‌گذاري در پروتز ثابت جهت تسكين درد و كاهش التهاب لثه به عنوان يك مادة بي‌ضرر توصيه مي شود


 • ۱۳۹۲/۰۹/۳۰ جذب دارو با استفاده از مسواکی جدید

   

  یک شرکت تولیدکننده محصولات بهداشتی دهان و دندان، مسواک جدیدی را طراحی کرده که می‌تواند داروهای مسکن و یا حتی خوش‌بو کننده‌های دهان را به آرامی وارد بدن کند. برای افرادی که زمان برایشان اهمیت ویژه‌ای دارد یا افرادی که می‌خواهند صبح‌ها چند دقیقه بیشتر از خواب خود لذت ببرند، این شرکت تولیدکننده محصولات بهداشتی دهان و دندان، مسواک جدید را طراحی کرده که قهوه مورد نیاز روزانه این افراد را با استفاده از مسواک‌های جدید در اختیارشان می‌گذارد. همچنین می‌توان در این مسواک ابتکاری از بسته‌های خوش‌بو کننده دهان یا حتی داروهای مسکن نیز به جای قهوه استفاده کردمسئولان کارخانه تولید کننده این مسواک اعلام کردند که محصول جدید می‌تواند به سرعت کافئین مورد نیاز بدن انسان را در اختیارش قرار دهد یا حتی با استفاده از آن می‌توان مسکن مورد نیاز بدن را به تدریج وارد بدن کرد.به نقل ازدیلی اکسپرس، در این فن‌آوری جدید، مواد شیمیایی مورد نظر اعم از کافئین یا دارو داخل محفظه تعبیه‌ شده‌ای در سر مسواک جاسازی می‌شوند که در خلال مسواک زدن به آرامی آزاد شده و جذب بدن می‌شوند. هر کدام از بسته‌های حاوی این مواد که در سری استاندارد مسواک قرار می‌گیرند، سه ماه دوام خواهند آورد.

   

 • ۱۳۹۲/۰۹/۳۰ ارتباط بهداشت دهان وبیماریهای ریوی

   

  ذات الریه عفونتی است که منجر به التهاب و پرشدن فضاهای داخل ریه و مجاری هوایی کوچک از مایع میشود

   گروهی از دانشمندان مدرسه پزشکی دانشگاه ییل دریافتند که حفظ سلامت دهان می تواند از بیماریهایی که به دستگاه تنفسی حمله می کنند به ویژه ذات الریه جلوگیری کند

  به گفته این محققان مسواک زدن صحیح دندانها مانع عفونت حفره دهان می شود و با جلوگیری از تکثیر باکتریها در داخل دهان از توسعه بیماریهای ریوی التهابی پیشگیری می کند

  این مشاهدات نشان داد تمام کسانی که به ذات الریه مبتلا شدند یک تغییر قابل ملاحظه از ترکیبات باکتریایی را در دهان به ثبت رسانده بودند

  این محققان در این خصوص توضیح دادند: این نتایج می توانند روش پیشگیری از ذات الریه را در آینده بهتر کند و با این کار بتوان باکتریهای خوبی که حضور آنها در دهان مثبت است را حفظ کنیم

  این پژوهشگران افزودند: در طول ماههای زمستان همه ما به دلیل کاهش دما در معرض سرماخوردگی، سرفه و ویروسها قرار داریم. اما مردم به ویژه افراد نفوذپذیر باید به خاطر بسپارند که در این دوره سال حفظ سلامت حفره دهان می تواند واقعاً به پیشگیری از این بیماریها کمک کند

  به گفته این دانشمندان، کافی است که به مدت دو دقیقه و دو بار در روز دندانها را با دقت مسواک زد و برای حفظ بهداشت فواصل میان دندانها حداقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کرد. همچنین مصرف غذاها و نوشیدینهای شیرین را کاهش داد

   


 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۸ نقش لبنیات در درمان تبخال

  لبنیات و سیب‌زمینى به دلیل دارا بودن لیزین مى‌تواند در درمان تب خال موثر باشد.‌‌
  ‌بیمارى تب خال شامل زخم‌هاى شایعى در گوشه و کنار لب‌ها و در ناحیه تناسلى است که‌‌ ‌به علل اکتسابى یا ارثى و اضطراب ایجاد مى‌شود.‌ ‌
  بر اساس این گزارش، خوردن شکلات، کاکائو و‌ ‌بادام زمینی، قرار گرفتن در معرض باد و آفتاب، بهبودى تب خال را به تاخیر‌ ‌مى‌اندازد.‌
  ‌به گفته پزشکان، ورزش، دور کردن افکار‌ ‌منفی، کاهش فشار عصبى و استرس، استفاده از کرم ضد ویروس (آسیکلوویر) و (بنزوئیل‌ ‌پروکسید) در درمان و پیشگیرى از تب خال موثر است.‌
  گفتنى است، بازگشت مکرر تب خال در اغلب‌ ‌افراد، نشانه کمبود آهن و ویتامین B است که مى‌توان با جبران کمبود این مواد مغذی، بازگشت تب خال‌ ‌را در این افراد متوقف کرد   


 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۷ ارتباط تشعشعات رادیولوژی دندان با سرطان تیرویید

  در پژوهشي كه با حضور 313 بيمار مبتلا به سرطان انجام گرفت، دانشمندان دريافتند كه احتمال ابتلا به اين سرطان با افزايش تماس با تشعشعات راديولوژي در دندانپزشكي تشديد مي‌شود.  
  به گفته محققان؛ غده تيروئيد كه در گردن قرار دارد به تشعشعات يوني بويژه در كودكان حساس است اما خطرات احتمالي اين پرتوها كه در دندانپزشكي وجود دارد،‌ اغلب ناديده گرفته مي‌شود.  
  اين پژوهش از سوي دانشمندان بريگتون، كمبريج و كويت انجام گرفته است.  
  محققان مي‌گويند؛ بر اساس اين يافته‌هاي جديد، محققان تاكيد دارند باور اينكه راديولوژي در دندانپزشكي كاملا بي‌خطر و ايمن است بايد دوباره و بيشتر مورد آزمايش و بررسي قرار بگيرد.
  اين محققان خاطرنشان كردند كه بر اساس يافته‌هاي فوق، تجويز راديولوژي فقط بايد در مواقع ضروري انجام گيرد و نبايد جزو چكاپ معمولي و متداول باشد


 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۷ عدم رعایت بهداشت دهان وابتلا به تومورهای سرطانی

  پزشکان و محققان سوئدی گفتند: رعایت نکردن بهداشت دهان و بی توجهی به آن چه بسا خطر مرگ ناشی از ابتلا به تومورهای سرطانی را افزایش می‌دهد.  
  این محققان بین افزایش میزان ماده پلاک بین دندانها و مرگ زودهنگام به علت سرطان ارتباط قائل شدند.این تحقیقات نزدیک به یکهزار و 400 نفر را بین سالهای 1985 تا 2009 میلادی مورد بررسی قرار داد و از همه آنها درباره فاکتورهایی که به احتمال زیاد خطر ابتلای آنها به سرطان را افزایش می دهد، سوال شد.  
  محققان همچنین سطح بهداشت دهان آنها را ارزیابی کردند.برپایه این تحقیقات، بعد از 14 سال پیگیری 35 نفر در نتیجه سرطان جان خود را از دست دادند و محققان دریافتند که به طور علمی ثابت شده است این افراد در نتیجه انباشت پلاک روی دندانهای آنها - در مقایسه با نجات یافته‌گان- جان خود را از دست دادند.به گفته تهیه کنندگان تحقیقات، آنها بر اساس نتایج کنونی دریافتند که باکتری های روی سطوح دندان ها و لثه ها برای مدتی طولانی نقش بزرگی را در شکل گیری مواد سرطانزا ایفا می کنند


 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۷ پالپ دندان عقل در کاهش مشکلات کمر موثر است


  به نقل از دیلی میرر، محققان ژاپنی دریافتند تزریق سلول‌های ریشه پالپ دندان به داخل کمر آسیب دیده موش‌ها، سبب بهبود در وضعیت راه رفتن آنها می‌شود.  محققان ژاپنی اعلام کرند نتایج تحقیق بر موشها نشان داده، پالپ دندان از مرگ سلول‌های عصبی ستون فقرات جلوگیری کرده و سبب تولید سلول‌های عصبی جدید و کمک به رشد سلولهای اطراف ستون فقرات می‌کند.  به گفته محققان پالپ را می‌توان بدون صدمه زدن به دندان‌ها، از مرکز دندان عقل استخراج کرد

   

 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۶ دندان مصنوعی هوشمند

   

  گروهي از دانشمندان اروپايي، دندان هوشمندي را ابداع كرده اند كه براي درمان بسياري از بيماري ها داروي مورد نياز را در دهان آزاد مي كند. محققان آلماني، ايتاليايي، سوئيسي، اسپانيايي و لهستاني با هزينه سه ميليون يورويي كميسيون اروپا پروژه اي را با عنوان  (داروي هوشمند) اجرا كرده اند كه مرز جديدي از فناوري دارويي به شمار مي رود. ثمره اين پروژه، دندان هوشمندي است كه به منظور درمان مسموميت ها، بيماري هاي فشارخون، پركاري تيروئيد، آلزايمر و سرطان دهان دوز داروي مناسب را در ساعت تعيين شده به صورت قرص و يا تزريق در دهان آزاد مي كند.  براساس گزارش ساينس ديلي، اين دندان در حقيقت يك وسيله دهاني جديد است كه دارو را به روشي هوشمند در دهان آزاد مي كند و مي تواند پاسخي ايده آل در مقابل مشكلات افرادي باشد كه از اين بيماري ها رنج مي برند
   

 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۶ تشخیص حمله قلبی با آزمایش بزاق دهان

  دكتر جان تي. مك دويت يك زيست شيمي دان (بيو شيميست) دانشگاه تگزاس به رويترز هلث گفت، پروتئين‌هاي يافت شده در بزاق دهان مي‌توانند حملات قلبي بالقوه را به سرعت تشخيص دهند.  
  مك دويت و همكارانش يك حسگر نانو زيستي ابداع كردند كه از لحاظ زيست شيمي براي تشخيص پروتئين‌هايي در دهان برنامه ريزي شده‌اند كه مي‌توانند تعيين كنند كه شخص اكنون با يك حمله قلبي روبرو است و يا در آينده نزديك با خطر بالاي اين حمله مواجه است.  
  در آزمايش بزاق دهان كه براي تشخيص حمله قلبي طراحي شده است، فرد آب دهان خود را وارد يك لوله مي‌كند و سپس بزاق دهان وارد يك كارت آزمايشگاهي حاوي يك تراشه نانو زيستي مي‌شود كه محتوي يك باتري استاندارد از نشانگرهاي زيستي قلب است.  
  كارت پر شده شبيه يك كارت‬در يك تحليلگر كار گذاشته مي‌شود و تحليلگر در كمتراز 15 ‬دقيقه وضعيت‌هاي قلب بيمار را تشخيص مي‌دهد.  
  محققان با مطالعه ‪ 56‬نفر كه يك حمله قلبي را تجربه كرده بودند و ‪ 59 ‬فرد سالم كه در گروه كنترل قرار داشتند، متوجه شدند كه آزمايش آنها مي‌تواند با همان ميزان دقت آزمايش‌هاي استاندارد خون ، بيماراني كه حمله قلبي داشتند و بيماران سالم را از هم تشخيص دهد.  
  مك دويت توضيح داد بسياري از بيماراني كه دچار حمله قلبي مي‌شوند، به ويژه زنان علائمي به غير از علائم خاص حمله قلبي را تجربه مي‌كنند و يا نوار قلب ‪ EKG‬آنها عادي است كه اين موضوع تشخيص‌هاي به موقع را دشوار مي كند.  


 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۶ ارتباط التهاب مفاصل با بیماریهای لثه

   تاكنون تاثیر آرتریت روماتوئید یا التهاب مفاصل علاوه بر مفصل ها و استخوان ها، بر دیگر اعضای بدن مانند قلب ثابت شده است.  
  بررسی های پیشین حاكی از تاثیر این بیماری بر جدا شدن دندان ها از لثه ها و كنده شدن آنها بود.  
  پژوهشگران دانشكده پزشكی دانشگاه جان هاپكینز، اخیرا 153 بیمار 45 تا 84 ساله را كه به طور متوسط 11 سال به التهاب مفاصل مبتلا بودند، بررسی كردند.  
  نتیجه این بررسی نشان می دهد: علائم بیماری لثه مانند خوردگی لثه ها ، ورم و خونریزی لثه ها در 82 درصد این بیماران دیده می شد.  
  بررسی بیشتر پژوهشگران نیز رابطه بیماری التهابی مفاصل و لثه ها را نشان داد.  
  لازم به ذكر است كه درمان بیماری های لثه به بهبود بیماری های دیگر مانند دیابت كمك می كند و احتمال ابتلای افراد به بیماری های قلبی-عروقی را می كاهد


 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۶ حفظ سلولهای سطح ریشه دندان در سفیده تخم مرغ

   

  رييس دانشكده دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان - و همكارانش در تحقيقي، كارايي شير و سفيده تخم مرغ را در نگهداري دندان‌هايي كه بر اثر تصادف از دهان بيرون مي‌افتند، بررسي كرده‌اند.   اين اقدام با هدف زنده نگهداشتن بافت دندان صورت مي‌پذيرد.   بر اساس اين پژوهش تا سه ساعت اول جدا شدن دندان از دهان، نتيجه نگهداري آن در شير و سفيد تخم مرغ يكسان است، اما سفيده تخم مرغ قادر است، سلولهاي سطح ريشه دندان را تا 10 ساعت در خارج از دهان زنده نگه دارد و پس از قرار گرفتن در محل اول آن دندان مي‌تواند سير تكاملي حيات خود را ادامه دهد. در دسترس بودن تخم مرغ از ديگر مزاياي اين ماده عنوان شده است   بنابراين پژوهش، نتايج كشت سلولي نشان داد، سفيد تخم مرغ مي‌تواند تا 40 ساعت سلولهاي سطح ريشه دندان را زنده نگه دارد.   اين پژوهش كه روي مدل حيواني (سگ) صورت شده، نتايجي مشابه به ماده محلول بالانس شده نمكي نشان مي‌دهد

 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۵ افزایش زایمان زودرس با عفونت دهان

   باکتري‌هاي دهاني مي‌توانند به جريان خون راه پيدا کنند و سبب التهاب ساير بخش‌هاي بدن و افزايش پاسخ سيستم ايمني شوند.   
  14 درصد از زنان داراي مشکلات خفيف تا جدي دهان هستند و احتمال زايمان قبل از 37 هفتگي در آنها 2 برابر است. همچنين احتمال زايمان قبل از 32 هفتگي در زناني که مبتلا به بيماري‌هاي لثه هستند 5/2 برابر سايرين است و نوزادان اين زنان بيشتر در معرض خطر ناتواني و حتي مرگ هستند


 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۵ اثبات خطرتزیین زبان

  از جمله خطرات ناشي از متصل كردن فلزات به زبان بروز عفونت است.  
  پزشكان مي‌گويند استفاده از جواهرات فلزي براي تزئين زبان حتي از كامپوزيت‌هاي پلاستيكي مثل تفلون خطرناك‌تر است. چون باكتري‌ها راحت‌تر به استيل مي‌چسبند و به اين ترتيب احتمال ايجاد عفونت افزايش پيدا مي‌كند.  
  به گزارش شبكه خبري اي بي سي، دكتر آينس كاپفرر از دانشگاه پزشكي اينسبروك در اتريش تاكيد كرد: مصرف كنندگان اين ابزار تزئيني نه تنها به دليل بروز عفونت‌هاي موضعي بايد از به كار بردن جواهرات فلزي استيل و تيتانيوم خودداري كنند بلكه هم چنين بايد به ياد داشته باشند اين فلزات به دندانها و لثه‌هاي آنها نيز آسيب مي‌رسانند.  
  اين متخصصان پس از مطالعه روي 68 زن و 12 مرد جوان با ميانگين سني 23 سال به نتايج فوق دست يافته‌اند و حاصل مطالعات خود را در مجله «بهداشت نوجواني» منتشر كرده‌اند


 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۵ تجربه هایی منفی مانع تاثیر مسکن ها

  با بالا يا پايين بردن انتظارات مي توان فوايد مسكن‌ها را افزايش داد يا كاملا خنثي كرد.  
  پژوهشگران مي گويند اين يافته مي تواند عواقب مهمي در زمينه شيوه مراقبت از بيمار و براي آزمايش داروهاي تازه داشته باشد.  
  در اين مطالعه پاهاي ۲۲ بيمار در معرض حرارت قرار داده شد. از آنها درخواست شد ميزان درد ناشي از حرارت را از يك تا ۱۰۰ نمره گذاري كنند. آنها همزمان از طريق سرم و بدون آنكه بدانند مسكن هايي دريافت مي كردند.  
  متوسط رده بندي اوليه ميزان درد ۶۶ بود. سپس يك مسكن قوي به نام `رميفنتانيل` بدون آگاهي بيماران به آنها داده شد و ميزان ثبت شده درد به ۵۵ كاهش يافت.  
  بعد به بيماران گفته شد كه به آنها مسكن تزريق شده است كه باعث شد نمره درد به ۳۹ كاهش يابد.  
  سپس بدون تغيير دوز اين دارو، به بيماران گفته شد كه مسكن قطع شده است و منتظر درد بيشتر باشند، و نمره درد به ۶۴ افزايش يافت.  
  بنابراين هرچند به بيماران رميفنتانيل داده شد، آنها همان ميزان از درد را گزارش كردند كه وقتي دارويي به آنها داده نشده بود.   
  افراد مبتلا به بيماري هاي مزمن كه در طول ساليان دراز بدون موفقيت داروهايي را آزمايش كرده اند ممكن است تجربه منفي زيادي را در ذهن خود انبار كرده باشند كه مي تواند بر آينده مراقبت هاي بهداشتي فراهم شده براي آنها اثر بگذارد


 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۴ پیش بینی وضع هوا با خمیردندان


  رویای "دیوید کار" مبتکر "مدیا لب" موسسه تکنولوژی ماساچوست این بود که یک روز صبح وقتی از خواب بیدار شد بدون اینکه پنجره را باز کند تنها با مسواک زدن بفهمد که وضعیت هوا چگونه است.   در این راستا دستگاهی به نام "طعم باران را می چشد"  را اختراع کرده است که طعم خمیردندان را برپایه تغییرات آب و هوایی تغییر می دهد.   این دستگاه که در حال حاضر تنها نمونه آزمایشی آن ساخته شده به یک رایانه برپایه سیستم عامل "لینوکس" متصل است.   این رایانه مجهز به رایانه ای است که می تواند با استفاده از پیش بینی های وضعیت هوا دمای ثبت شده در روزهای گذشته را با دمای فعلی مقایسه کند

  به این ترتیب به "ظرف پخش کننده" خمیر دندان نشان می دهد که به چه طعم و چه رنگی از خمیردندان نیاز است.   این ظرف پخش کننده، اگر هوا سرد باشد خمیردندان با طعم نعناع، اگر هوا گرم باشد خمیردندان با طعم دارچین و خمیر آبی رنگ اگر احتمال آمدن باران وجود داشته باشد را خارج می کند

 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۴ نقش دندانپزشکان در مقابله با دیابت


   گزارش هلث‌دي، پژوهشگران کالج دندان‌پزشکي دانشگاه کلمبيا در نيويورک مي‌گويند چکاپ معمول دندان‌پزشکي با شناسايي افراد مبتلا به ديابت که از بيماري‌شان بي‌خبر هستند، فرصتي را در اختيار دندان‌پزشکان قرار مي‌دهد تا به مقابله با همه‌گيري ديابت کمک کنند.  
  سرپرست اين پژوهش، پزشك ايرا لامستر مي‌گويد: «بيماري پريودنتال يک عارضه زودرس ديابت است و 70 درصد آمريکاييان دست کم سالي يکبار به دندان‌پزشک مراجعه مي‌كنند اما پيش از اين، نقش دندان پزشکي در شناسايي زودرس ديابت مورد بررسي قرار نگرفته بود.» پژوهشگران 600 نفر را که به يک کلينيک دندان‌پزشکي مراجعه مي‌‌کردند و هرگز به آنها گفته نشده بود که به ديابت يا پيش‌‌ديابت مبتلا هستند، مورد بررسي قرار دادند. از ميان اين گروه افراد، حدود 530 بيمار گزارش کردند حداقل يک عامل خطرساز براي بيماري مانند فشار خون بالا يا چاقي دارند. بافت‌هاي اطراف دنداني اين بيماران معاينه و از آنها آزمايش خون براي ارزيابي ديابت گرفته شد. اين پژوهشگران دريافتند ارزيابي تعداد دندان‌هاي از دست‌رفته و درصد حفره‌هاي پريودنتال عميق مي‌تواند به شناسايي زودرس افراد مبتلا به ديابت يا پيش‌‌ديابت شناخته‌نشده کمک کند.  
  اين پژوهشگران مي‌گويند از آنجا که از هر 4 نفر آمريکايي مبتلا به ديابت نوع 2، 1 نفر تشخيص داده نشده باقي مي‌ماند، يافته‌هاي آنها يک راه نسبتا ساده براي کمک به مقابله با همه‌گيري ديابت است

   

 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۴ تعیین نوع رژیم غذایی با بررسی دندانها

  تاكنون هیچ روشی برای تعیین غذای مصرفی حیوانات وجود نداشت و تنها روش بررسی مدفوع آنها بود ولی شیوه جدید بسیار ساده است و برمبنای بررسی دندان‌ها قرار دارد. 
  نوع غذای مصرفی در دراز مدت شكل دندان‌ها را تغییر می‌دهد. این فرآیند در انسان نیز وجود دارد. 
  این شیوه جدید كه برمبنای بررسی خلل و فرج‌های سطح دندان ها در مقیاس میكروسكوپی قرار دارد باعث شده است كه مورخان در همین مدت اندك اطلاعات وسیعی در مورد تغذیه حیوانات منقرض‌شده به‌ویژه موجودات دریایی غول‌پیكر كسب كنند. 
  مدیر این پروژه تحقیقاتی می‌گوید : ایده این طرح زمانی به ذهن او خطور كرده است كه سطح زبان خود را با دقت روی دندان هایش كشیده و متوجه شده كه سطح برخی دندان ها زبرتر است. 
  برای بررسی این روش از یك نوع میكروسكوپ سه‌بعدی فوق پیشرفته استفاده شده است. این شیوه هنوز برای انسان مورد استفاده قرار نگرفته است ولی در مورد حیوانات پیشگویی دقیقی دارد. 
  محققان بر این باورند كه به زودی این روش برای انسان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و اطلاعات به دست آمده در پزشكی و پزشكی قانونی بسیار حائز اهمیت است


 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۴ بزاق دهان عامل شناسایی سرطان سینه ودهان

   

    محققان مطالعاتی را انجام داده اند و به این یافته جدید یعنی یک راه آسان برای تشخیص سریع سرطان دهان و سینه فقط از طریق تف کردن در یک لوله آزمایش یا فنجان دست یافته اند.  در این تحقیق که اخیرا انجام شده (نشانگرهای زیستی) را از بزاق دهان و سرم خون سلولهای (کارسینوم) در سنگفرش دهان جدا کرده و بر روی آن آزمایشاتی را انجام می دهند، این آزمایش را بر روی ۳۲ بیمار دارای سرطان دهان و ۴۰ بیمار مبتلا به سرطان سینه انجام دادند وبا بزاق دهان افراد سالم از طریق تجزیه و تحلیل نمای ژنتیکی‌شان مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که امکان پیش بینی سرطان ۹۵٪ از طریق بزاق و ۸۵٪ از طریق سلولهای سنگفرش دهانی با موفقیت انجام پذیر است. این روش برای تشخیص زود هنگام بیماری های دیگر نیز امکان پذیر است. پژوهشگران می گویند تنها نگرانی این است که در اثر خوردن، نوشیدن و سیگار کشیدن سلولهای بزاق دهان نیز تحت تاثیر قرار بگیرند ولی ما دست از تلاش بر نمی داریم و در صدد هستیم که یک معیار استانداردی برای اطمینان از نتایج این روش بیابیم.  البته تحقیقات بالینی خبر از موفقیت های دیگری من جمله پیش بینی سرطان های سر و گردن نیز می دهد.  دانشمندان مدت هاست که در جستجوی راههایی هستند که بتوانند خیلی سریع و حتی در مطب‌شان سرطان ها را تشخیص بدهند.
   

 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۴ میکروب نوعی جلبک دریایی مبارز پوسیدگی دندان

  به گزارش دیلی میل، به گفته محققان میكروب نوعی جلبك دریایی بسیار موثرتر از خمیر دندان عمل می كند. 
  محققان در دانشگاه نیوكاسل، آنزیمی را كه در باكتری دریایی یافته بودند در تحقیقات برای پاك سازی بدنه كشتی بررسی كردند اما دریافتند این آنزیم می تواند پلاك های دندانی را از بین برده و مناطق دندانی كه دسترسی به آنها دشوار است نیز پاكسازی كند. 
  دكتر نیكلاس جاكوبوویچ گفت: از این یافته می توان برای كاربردهای پزشكی از جمله پاكسازی دندان ها استفاده كرد و همچنین می توان با این آنزیم محصولات بسیار اثربخش و مفیدی ساخت. 
  خمیردندان های معمولی، پلاك های حاوی باكتری را می شویند اما این امر همیشه موثر نیست و به همین دلیل است كه مردم حتی با وجود مسواك زدن، دچار پوسیدگی دندان ها می شوند


 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۳ ایران سومین کشور جهان در استخراج سلولهای بنیادی از دندانهای شیری

   

  استاد بخش اندودنتيكس دانشکاه علوم پزشکی اصفهان با بيان اين مطلب گفت: سلول‌هاي بنيادي منابعي كامل جهت ساخت تمام اندام‌ها و بافتهاي بدن به شمار مي روند و پيشرفت در علم استخراج سلول‌هاي بنيادي ما را بر آن داشت تا بتوانيم از اين علم در بازسازي پالپ (مغز) دندان و همينطور تشكيل دندان و نسج‌هاي اطراف فك و صورت و استخوانها استفاده كنيم.   وي درباره نحوه عملكرد سلول‌هاي بنيادي در بازسازي بافت‌ها گفت: بدين منظور سلولهاي بنيادي از بدن فرد استخراج مي‌شوند و پس از انجام فرآوري‌هاي لازم بر روي آنها دوباره در قسمتهاي مورد نظر پيوند زده مي‌شوند و موجب بازسازي و ترميم اندامها مي‌شوند.    پروژه استخراج سلول‌هاي بنيادي از پالپ دندانهاي شيري از حدود شش سال پيش در ايران آغاز شد و حدود سه سال پيش توانستيم براي اولين بار از پالپ دندانهاي شيري، سلولهاي بنيادي استخراج كنيم و آنها را تبديل به بافت چربي، استخوان و عصب كنيم و اين سلولها قابليت آن را دارند كه در پالپ دندان و نسجهاي دندان كه از بين رفته‌اند مورد استفاده قرار گيرند و باعث بازسازي بافتها شوند

 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۳ کشف پروتینی که مینای دندان را ترمیم می کند

  محققان "موسسه دندانسازی لیدز" موفق شدند پروتئینی را کشف کنند که بدون نیاز به مته دندان پزشکی توانایی ترمیم سوراخ های سطحی مینای دندان را دارد.  
  این پروتئین با جذب کانیهایی که مینای دندان را شکل می دهند به همان روشی که بدن دندان های جدید را می سازد می تواند دندانها را ترمیم کند.  
  همچنین این دانشمندان نوعی دهان شوی بسیار قوی را با کمک این پروتئین ساخته اند که می تواند ظرف پنج سال آینده وارد بازار شود و به ترمیم دندانهای سوراخ کمک کند.  
  براساس گزارش دیلی تلگراف، این پروتئین جدید می تواند حتی برای تقویت مینای دندانهایی که به سرما و یا گرما به شدت حساس هستند و به سرعت ترک می خورند مورد استفاده قرار گیرد.  
  به گفته این دانشمندان، این دهان شوی محتوی مولکولی است که توسط باکتریهایی که سبب ایجاد پلاکهای دندان می شوند جذب می شود و هنگامی که در معرض یک نور قوی قرار گرفت این باکتریها را می کشد. این روش جدید "فوتودینامیک درمانی" نامگذاری شده و برپایه بعضی از تکنیکهایی قرار دارد که برای درمان بیماریهای سرطان بکار می روند


 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۳ پاستیل های محافظ دندان

  به تازگي محققان، پاستيل‌هاي خرسي جديدي ساخته‌اند که در آنها به جاي قند و شکر معمولي که موجب پوسيدگي دندان‌ها مي‌شوند، از قند «زايليتول» استفاده شده است. اين قند از گروه قندهايي است که نمي‌تواند به وسيله باکتري‌هاي مولد پوسيدگي‌هاي دنداني تخمير شود. بنابراين اگر شما مقداري از اين پاستيل‌هاي شيرين را در دهانتان بجويد و قند آن در تماس با دندان‌ها قرار گيرد، اين قند نمي‌تواند دندان‌هايتان را پوسيده کند و اين پيشرفت بزرگي در تهيه تنقلات به شمار مي‌رود. 
  گرچه اين روزها پاستيل‌هاي خرسي که با قند زايليتول شيرين شده است به بازار راه يافته‌اند ولي محققان هنوز مطمئن نيستند که استفاده از اين پاستيل‌ها براي کودکان کم سن و سال مناسب است يا نه؟  
  اين مطالعه جديد در دانشکده دندان پزشکي دانشگاه واشنگتن انجام شده است


 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۳ تحول در دندانپزشکی دنیا با ربات جونده محقق ایرانی

   

  دکتر کاظم عالم زاده از دپارتمان مکانیک دانشگاه بریستول انگلیس این سیستم روباتیکی رادر فرانسه رونمایی کرد و طی روزهای گذشته نیز با ایجاد تغییرات جزئی در آن ضمن به روز کردن سیستم بر کارایی آن افزوده است.   قسمت اصلی این روبات جونده دارای ابعادی همچون جمجمه انسان است و به گفته دکتر عالم زاده جزء پیچپیده ترین سیستم های روباتیکی ساخته شده در جهان به حساب می آید.   وی برای طراحی و ساخت دقیق این روبات از سیستم شبیه ساز آموزش خلبان ها استفاده کرده تا به نوعی به این روبات تعلیمات لازم را منتقل کند.   کل سیستم روباتیک کمی بیش از یک متر ارتفاع و بالغ بر یک صد کیلوگرم وزن دارد می تواند فرآیند جویدن در انسان را با بالاترین ضریب دقت ممکن تقلید کند.   در حال حاضر در کشوری نظیر انگلیس سالانه بالغ بر 5/2 میلیارد دلار بر روی مواد مورد استفاده در دندانپزشکی و جایگزین سازی دندانهای طبیعی بودجه صرف می شود. از سوی دیگر استفاده از بررسی های متناوب برای اطمینان خاطر حاصل کردن از سلامت این مواد و قرار گرفتن درست و اصولی دندانهای مصنوعی در دهان مستلزم پرداخت هزینه های بالایی است
   

 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۱ ساخت شیرینی ضد پوسیدگی

   

  در خبری مهیج برای دوستداران شیرینی، محققان آلمانی موفق به تولید نوعی شیرینی بدون قند شده‌اند که میزان باکتری‌های حفره‌زا را در دندان کاهش می‌دهد.  این شیرینی حاوی باکتری‌های مرده‌ای است که به باکتری‌های عامل ایجاد حفره در دندان‌ها می‌چسبند. طبق نتایج پژوهش‌ها، افرادی که از این شیرینی استفاده کردند از سطوح کاهش یافته باکتری بد در دهان خود برخوردار بودند.. محققان یک شیرینی بدون قند حاوی نمونه‌های باکتری که با گرما کشته شده‌اند، تولید کردند تا تاثیر باکتری لاکتوباسیل پاراکاسی را در کاهش حفره‌های دندانی مشاهده کنند. از میان 60 داوطلب حاضر در این پژوهش، یک سوم از شیرینی حاوی یک میلی‌گرم از لاکتوباسیل پاراکاسی، ‌دو سوم از شیرینی حاوی دو میلی‌گرم از این باکتری و یک سوم نهایی از شیرینی‌های با طعم مشابه اما بدون باکتری خوردند. هر کدام از داوطلبان پنج شیرینی را در طول دوره یک روز و نیم خوردند. در پایان آزمایشات، حدود سه چهارم داوطلبانی که از شیرینی‌های حاوی باکتری استفاده کرده بودند، از سطوح بسیار پائینتری از باکتری استرپتوکوک موتانس در بزاق خود نسبت به روز قبل برخوردار بودند. داوطلبانی که از شیرینی‌های حاوی دو میلی‌گرم از باکتری لاکتوباسیل پاراکاسی خورده بودند، پس از خوردن اولین شیرینی کاهش چشمگیر میزان باکتری عامل حفره دندانی را تجربه کردند.


 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۱ حیات مجدد دندانهای پوسیده

  دانشمندان از ترکیب ماده ای بنام آلفا ملانوسیت  یا هورمون محرک با نوعی پلیمر که خاصیت جنگندگی با باکتری را داراست به ماده جدید دست یافته اند.این ماده جدید نوعی پالپ مصنوعی با همان ویژگی طبیعی است. نانو فیلم حاصل از این فناوری نیز که دارای آلفا ملانوسیت است، می تواند در تجدید حیات دندان آسیب دیده کمک فراوانی نماید و حتی روش کانال تراپی و فرایند آنرا کاملا تغییر دهد. در واقع دورن پالپ فیبروبلاست است که میکروبی شده و باعث تخریب در دندان می شود. ماده ساخته شده نیز به ترمیم و محافظت دائمی از پالپ بر می خیزد


 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۰ رباتهای دندانپزشک

  دانشمندان معتقدند با پیشرفت در زمینه مهندسی، فناوری نانو و دندانپزشکی و دستیابی به درک عمیق‌تری از ساختمان دندان، می‌توان ماشین‌های میکرویی و روبات‌های نانومتری نیرومند و متخصص را طراحی کرد و به وسیله آنها در ابعاد نانومتری به تعمیر و ترمیم بافت‌ها و دندان‌ها پرداخت. این روبات‌ها علاوه بر قابلیت انجام تعمیرات در سطح دندان، می‌توانند به دندانپزشک کمک نمایند.می توان گفت نانوربات ها بزرگترین آینده دندانپزشکی درفناوری نانو است.
  امروزه ساخت ربات ها در ابعاد میكرو و نانو یكى از اهداف گروه هاى تحقیقاتى پزشكى و دندان پزشكى به حساب مى آید؛ به گونه اى كه جراحان آینده، شامل روبات هاى ریزى هستند كه وارد بدن ما مى شوند و كار خودرا بدون اینكه نیاز به باز كردن بدن بیمار داشته باشند، از درون انجام مى دهند


 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۰ فناوری نانو واستحکام دندانها

  محققان دانشگاه ملی چونگ چنگ در تایوان اعلام كردند ، قراردادن نانو ذرات طلا روی سطح دندان ها ، استحكام آنها را افزایش می دهد.  
  پژوهش جدید این محققان نشان می دهد، قرار دادن نانو ذرات طلا روی سطح یك دندان حساس و سپس تثبیت آنها با استفاده از لیزر، دوام دندان حساس را برای مدت طولانی افزایش می دهد.  
  بر اساس این پژوهش كه نتایج آن در فصلنامه فناوری نانو منتشر شد، دانش پژوهان با بهره گیری از ذرات طلا به قطر 30 نانومتر ، منافذ بسیار ریز را در دندان های حساس پر و مقاومت این دندان ها را افزایش دادند.  
  یكی از علل حساسیت دندان ، وجود منافذ بسیار ریز در بافت  این عضو است


 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۰ چاقی واحتمال بیماریهای لثه

  پژوهشگران دانشگاه هاروارد آمریكا پس از تلاش های فراوان، سرانجام رابطه بین بیماری های قلبی - عروقی و بیماری های لثه را كشف كردند.   
  این پژوهش به مدت 16 سال بر روی 37 هزار نفر كه همگی ابتدا سالم بودند انجام شد.  
  پژوهشگران در این مدت اطلاعاتی مانند قد، وزن، اندازه دور كمر و تشخیص بیماری های لثه را در مورد آنها جمع آوری كردند.  
  نتیجه این بود كه افرادی كه چاق بودند، به طور متوسط 29 درصد بیشتر از بقیه به بیماری های لثوی مبتلا می شوند.  
  بیماری های لثه شامل ژنژیویت یا التهاب و ورم لثه می شود كه در آن لثه ها به راحتی خونریزی می كنند و این حالت می تواند به سمت دندان ها پیشرفت و آنها را فاسد كند


 • ۱۳۹۲/۰۹/۲۰ باکتریها گروهی حمله می کنند

  دانشمندان دانشگاه پریستون در این خصوص توضیح دادند: "بارها مشاهده شده است که چند ساعت بعد از شستن دندانها اگر زبان را روی دندان بکشیم یک لایه لزج و نازک را روی آنها احساس می کنیم که در اصطلاح به آن پلاک باکتریایی گفته می شود.
  این پلاک یک لایه زیستی است که دارای ساختار پیچیده ای بوده و محتوی گروههایی از باکتریها است. این لایه از تمام باکتریهایی که در آن سکونت دارند محافظت می کند و همین مسئله موجب می شود که نفوذ داروهای آنتی بیوتیکی به تجمعات باکتریایی دشوار شود."
  این دانشمندان با انجام تحقیقاتی دریافتند که باکتریها به صورت مجزا و نامنظم به ارگانیسم حمله نمی کنند بلکه پیش از حمله با استفاده از لایه ای از مواد شیمیایی که از غشای باکتریایی ترشح می شوند با هم ارتباط برقرار کرده و با ارسال پیام برای یکدیگر یک حمله بسیار استراتژیک را سازماندهی کنند.
   به طوری که این میکروارگانیسمها زمانی که باهم در تماس هستند بهتر رشد می کنند


 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۹ خطرات سفیدکننده های دندان

  محصولات سفيد كننده دندان كه براي مصارف خانگي عرضه مي شوند، از ميزان استحكام و سختي ميناي دندان كم مي‌كند و توانايي آن را در محافظت از دندان كاهش مي‌دهد.
   ميناي دندان انسان مي‌تواند خود را ترميم كرده و با گذشت زمان دوباره مواد معدني خود را بسازد، به اين معني كه اين لايه در سطح دندان توان آن را دارد كه ميزان كلسيم روي دندان كه در اثر سفيد كردن از دست مي‌رود احيا كند.
   استفاده طولانی مدت از مواد سفید كننده دندان ، سلامت مینای دندان را به خطر می اندازد.
  افرادی كه طولانی مدت ، از انواع تركیبات سفید كننده دندان استفاده می كنند ، بیش از دیگران به پوسیدگی دندان دچار می شوند.  
  بر اساس شواهد ، استفاده از این مواد ، ضخامت مینای دندان را كاهش می دهد


 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۹ مسواک جدید بدون نیاز به خمیردندان

   

  تیتانیوم، این فلز چند قابلیتی که در همه جا و همه چیز، از موتور جت گرفته تا قاب عینک استفاده می ‌شود، به تازگی قرار است نقش جدیدتری را هم ایفا کند

  مسواک‌های نسل آینده، شما را از استفاده از خمیر دندان بی نیاز می ‌کند و در عوض، در داخل آن، هسته‌ای از جنس دی اکسید تیتانیوم وجود دارد که باعث ایجاد نوعی واکنش الکتروشیمیایی می‌ شود که در نتیجه آن جرم دندان از بین می ‌رود

  موهای برس مسواک  رشته‌های ظریفی از جنس تیتانیوم هستند که تا سال‌ها سالم می‌ مانند. این مسواک‌ها در مراحل مقدماتی بررسی، نظر مطلوب دانشمندان، دندانپزشکان و مصرف ‌کنندگان آزمایشی را به خود جلب کرده‌اند

  مسواک‌های ما، که امتحان خود را پس داده و مورد قبول دندانپزشکان قرار گرفته اند، سال هاست که تغییر چندانی نکرده‌اند. در دنیای دندانپزشکی، که متخصصان به ندرت بر سر چیزی توافق دارند، این  مسواک جدید توانسته‌ااست تا حدودی جای خود را باز کند

  مسواک بدون خمیر دندان را ژاپنی‌ها اختراع کرده‌اند. قیمت این نوع مسواک در آمریکا 29 دلار و 95 سنت است


 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۹ احیا دندان با استفاده از سلولهای بنیادی

   

  محققان با استفاده از سلول های بنیادی برگرفته از عصاره دندان های عقل افراد بالغ موفق شدند ریشه دندان را در خوک تولید کرده و با پیوندهای دندانی تاج دندان ها را ترمیم کنند. 
  دکتر "سونگتائو شی" از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه جنوب کالیفرنیا در این خصوص گفت: روش به کار رفته در این تحقیق یک شیوه پیوندی از سلول های بنیادی و فناوری های کلینیکی است که به بازسازی دندان ها در مدل حیوانی مشابه انسان منجر شده است. در این روش از تکنولوژی سلول های بنیادی برای تولید ریشه زیستی و بافت اطراف دندان استفاده شد و از تکنیک تاج چینی کلینیکی دندانی برای ترمیم عملکرد دندان در خوک بهره گرفته شد. دانشمندان امیدوارند تکنیک خود را ظرف چند سال آینده روی انسان ها به کار گیرند. چنانچه محققان در انجام این عمل موفق باشند، روشی مناسب برای افرادی که کاندیداهای خوبی برای کاشت دندان نیستند یا ترجیح می دهند از دندان های خود برای تولید بافت های زنده استفاده کنند، ایجاد می شود

 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۸ دندان عقل منبعی از سلولهای بنیادی


    دندان عقل كشيده شده مي‌تواند مبنعي از سلول‌هاي بنيادي باشد. محققان  بافت نرم و زنده را از درون دندان عقل كشيده شده بيرون كشيدند تا از آن سلول‌هاي بنيادي به دست آورند.   بر اساس اين تحقيق، دانشمند‌ان يك خط توليد جديد و نسبتا دست يافتني از سلول‌هاي بنيادي را كشف كرده‌اند كه مي‌تواند به هر نوع سلول ديگري در بدن تبديل شود.   بافت زنده و نرم درون دندان‌هاي عقل كشيده شده مثل سلول‌هاي جنيني اين قابليت را دارد كه هدايت شده و به سلول‌هاي بنيادي چند منظوره تبديل شود، اما بر خلاف روش استفاده از سلول‌هاي بنيادي جنيني،‌ در تكنيك جديد توليد سلول‌هاي بنيادي از سنج نرم دندان روشي نسبتا غير تهاجمي و بدون چالش خواهد بود.   
  دانشمندان در آمریکا مانند بانک خون بندناف و بانک دندان عقل ایجاد کرده اند تا در تحقیقات و درمان های آینده به کارآید

   
     

 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۸ ایجاد وتقویت شنوایی از طریق دندان

  محققان يك مركز پزشكي در كاليفرنيا با الهام از شيوه شنوايي  موسيقيدان برجسته جهان، سمعكي ابداع كرده اند كه امواج صوتي را از طريق دندان به مغز انتقال مي دهد. ايده اصلي اين ابداع از آنجا شكل گرفت كه دانشمندان دريافتند بتهوون براي غلبه بر مشكل ناشنوايي خود ميله اي را به پيانوي خود متصل كرد و سر ديگر آن را ميان دندان هايش نگه مي داشت تا به اين شكل، ارتعاشات موسيقيايي از ميان استخوان هاي فك به گوش داخلي اش وارد شود.   
    محققان آمريكايي ابزار كوچكي ابداع كرده اند كه دور دندان قرار گرفته و امواج صوتي را از طريق ميكروفن كوچكي كه در گوش فرد قرار دارد، دريافت و آنها را به امواج ارتعاشي تبديل مي كند. اين امواج سپس از ميان دندان ها و استخوان هاي فك حركت كرده، خود را به حلزون گوش مي رساند و درنهايت از اين طريق به مغز وارد شده، به صوت تغيير شكل مي دهد
    


 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۸ اثر روغن زیتون وچای سبز بر کاهش جرم دندان

   دانشمندان دريافتند چاي سبز و عصاره انگور قرمز حاوي موادي موسوم به پلي فنول هاست و از همين رو، نوشيدن اين نوشيدني ها باعث كاهش تشكيل جرم دندان (پلاك) بر روي سطح ميناي دندان شده و همچنين از چسبيدن باكتري هاي سياه كننده دندان به ميناي دندان كه باعث خرابي آن مي شود، جلوگيري مي كند.  
       به علاوه مصرف نوشيدني هاي يادشده باعث مي شود تا بيش از 50درصد از باكتري هاي دندان شسته و از دندان ها جدا شود.   
  اين نوشيدني ها باعث كاهش ميزان اسيد توليدشده توسط اين باكتريها مي شود  

  افزودن روغن زيتون به سالادها و غذاهاي مختلف، باعث تقويت ميناي دندان و همچنين كاهش توليد جرم بر روي دندان ها مي شود.  
       دانشمندان مي گويند، علت جلب توجه ما به روغن زيتون به عنوان عاملي براي تقويت دندان ها و جلوگيري از خرابي دندان ها و لثه ها اين بود كه ما متوجه شديم، ساكنان يكي از شهرهاي اسپانيا كه محصول اصلي آن روغن زيتون است، به ميزان بسيار كمتري از ميانگين مردم در ساير نقاط اسپانيا از خرابي و سياه شدن دندان ها و همچنين بيماري هاي لثه رنج مي برند
      


 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۸ ظروف آلومینیومی یکی از علل خشکی دهان

  پختن و مصرف غذا در ظروف آلومينيومي علاوه بر عوارض معمول مانند اختلالات گوارشي و يبوست موجب خشكي آب دهان نيز مي شود.  پختن غذا در ظروف آلومينيومي موجب واردشدن مقدار زيادي آلومينيوم به درون غذا شده كه اين ميزان آلومينيوم خطر ابتلابه يبوست و اختلالات گوارشي را افزايش مي دهد. هر چند كه مقداري آلومينيوم براي بدن مفيد است، اما افزايش ميزان آن مي تواند خطرناك و مشكل آفرين باشد لذا بهتر است براي نگهداري غذا به جاي ظروف آلومينيومي از ظروفي استفاده كرد كه در ساخت آن روي به كار رفته باشد  
   


 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۷ مسواک خورشیدی


       

      

   
  محققین ژاپنی نوعی مسواک خورشیدی  ساخته اند. در هنگام استفاده از اين مسواک عملا خمیر دندانی وجود ندارد. یک پنل ذخیره کننده نور خورشيد در مرکز اين مسواک جاسازی شده است. با شارژ شدن آن توسط نور خورشید می تواند الکترونها را از طریق يک سیم به نوک شاخک های برس مسواک بفرستد  این الکترون ها با انجام يک واکنش شیمیایی با اسید موجود در بزاق دهان باعث از بين رفتن باکتری ها شده و به از بین بردن پلاک های دندانی کمک می کنند. در این روش دیگر به خمیر دندان نیاز نیست و قرار است که فوتون های نوری(بسته های کوچک انرژی) جایگزین آن شود  یک شرکت ژاپنی ساخت چند نمونه آزمايشی از اين محصول را بر عهده گرفته است. 120 نوجوان نیز برای بررسی مزايا و معايب آن نسبت به مسواک ها و خمیر دندانهای معمولی داوطلب استفاده از اين محصول شده اند. انرژی خورشیدی مورد نیاز این مسواک هم بسیار کم است و به اندازه انرژی مصرفی ماشین حساب های خورشیدی است  
   
  هنوز نمی توان به طور حتم بيان کرد که آیا استفاده از اين محصول می تواند جايگزين خوبی برای مسواک ها و خمير دندانهای فعلی مان شود

 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۷ عدم تشخیص دندان دردناک توسط مغز

  نتایج بررسی‌های دانشمندان آلمانی نشان می دهد که در مواقع دندان درد، مغز قادر به درک این مسئله نیست که درد از کدام دندان حاصل شده است.   
  محققان دانشگاه "ارلاگن- نورمبرگ" با بررسی فعالیت مغزی گروهی از داوطلبانی که با استفاده از شوک های الکتریکی کوچک، دردهایی به دندانهای نیش بالا و پایین آنها وارد شده بود دریافتند که در مواقع دندان درد مغز قادر نیست بفهمد که منشاء درد کجاست.  
  در این بررسی ها مشخص شد در زمان وارد کردن درد به دندانهای نیش بالایی و پایینی، واکشن های یکسانی در کورتکس مغز ایجاد می شود و در حقیقت مغز تنها خود دندان درد را درک می کند.  
  به گفته این دانشمندان در بیشتر موارد، انسان به درستی محل وقوع درد را درک می کند و در این موارد مغز فورا تشخیص می دهد که درد ناشی از وارد شدن یک خرده چوب در داخل انگشت سبابه است و یا انگشت شست با لبه تیز یک تکه کاغذ بریده شده است. این درحالی است که موتور مرکزی انسان در مورد دهان مشکلات زیادی دارد.  
  نتایج این تحقیقات نشان داد که 60 درصد از داوطلبان درد دندان را احساس کردند اما در اکثر  موارد محل درد را اشتباه تشخیص دادند 


 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۷ رعایت بهداشت نامناسب دهان احتمال سکته را بالا میبرد

  محققان متوجه شدند افرادی که اغلب مسواک زدن دندان‌های خود را فراموش می‌کنند با احتمال 70 درصد بیش‌تر نسبت به افرادی که دندان‌های خود را در صبح و شب مسواک می‌زنند به بیماری‌های قلبی دچار می‌شوند.  
  تورم لثه و دهان که در اثر رعایت نکردن نکات بهداشتی به وجود می‌آید می‌تواند احتمال لخته شدن خون را در رگ‌های قلبی افزایش دهد.  
  باید توجه داشته باشید که مسواک زدن به تنهایی نمی‌تواند به حفظ بهداشت دهان و دندان کمک کند. افرادی که هر روز از نخ دندان استفاده نمی‌کنند، 40 درصد از سطح دندانشان کثیف باقی خواهد ماند.  رشد پلاک‌های دندانی هم‌چنین می‌تواند منجر به التهاب لثه شده که اولین مرحله از ابتلا به بیماری‌های لثه را شامل می‌شود


 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۶ ویتامین D

  نتایج یک تحقیق بر روی 3 هزار کودک در کشورهای مختلف با میانگین سنی 10 سال توسط انجمن دندان پزشکی آمریکا نشان داد که ویتامین D به طور قابل توجهی می‌تواند در مدیریت پوسیدگی دندان‌ها مؤثر باشد.  
  محققان اعلام کردند که ویتامین D‌ قادر است تا 50 درصد از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری کند.  
  محققان ضمن بررسی افزایش سطح ویتامین D‌ در این کودکان از طریق استفاده از مکمل‌های اشعه UV‌ یا مکمل‌های غذایی با روغن کبد ماهی و سایر محصولات حاوی این ویتامین نشان دادند که کمبود این ویتامین با بروز دندان‌های ضعیف و یا تاخیر در رویش آنها همراه است و به طور بالقوه کودکان را مستعد ابتلا به پوسیدگی دندان می‌کند.  
  به گفته محققان، زنان باردار با پی بردن به ضروری بودن این ویتامین برای سلامت فرزندانشان می‌توانند از میزان این صدمات بکاهند.  


 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۶ عادت مکیدن انگشت در کودکان

   

   

  «با کنترل عادت مکيدن مداوم انگشتان در کودکان، از رويش نامناسب و جابجايي دندان‏ آنها جلوگيري کنيد تحقيقات نشان مي‏ دهد وارد شدن نيرو به لثه‌ها به مدت 4 تا 6 ساعت در روز باعث حرکت نابجاي دندان‏ ها مي ‏شود.»  اغلب اوقات در سنين 3 تا 4 سالگي در کودکاني که انگشت شست خود را مي ‏مکند، جابجايي خفيف دندان‏ هاي شيري ديده مي ‏شود، در صورت توقف اين عادت در اين مرحله، دندان‏ ها خيلي زود به وضعيت عادي برمي‏ گردند ولي اگر عادت مکيدن انگشت بعد از رويش دندان‏ هاي دائمي ادامه يابد، ممکن است براي اصلاح وضعيت آنها به درمان ارتودنسي نياز باشد.تا ترک نشدن عادت مکيدن انگشت، نمي‌توان ارتودنسي را شروع كرد.  

 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۴ دندان دیجیتال با توانایی ثبت اطلاعات دهان ساخته شد

  دندان های دیجیتال جدیدی که در تایوان تولید شده اند، می توانند برای دکترتان و بر علیه شما به جاسوسی بپردازند. سنسور تعبیه شده در آنها می تواند اطلاعات خوردنی ها، نوشیدنی ها یا مصرف دخانیات شما را بلافاصله برای پزشکتان ارسال کند.  
  به گمانم دیگر زمان دور زدن پزشک و دادن اطلاعات غلط به وی گذشته است. حالا دیگر وی به خوبی می داند شما هنگام گفتن جملاتی چون «من واقعا سیگار را ترک کرده ام» یا « من بعد از هر وعده غذایی نخ دندان استفاده می کنم» حقیقت را می گویید یا خیر! زیرا وی یک جاسوس خبره درون دهان شما در اختیار دارد 
  این دندان مصنوعی دارای یک فرستنده بلوتوث است و از سیستم سنسور دهانی برای تجزیه و تحلیل حرکات درون دهان تان بهره می برد. شاید هنگام خوردن و آشامیدن به حرکت دهان تان فکر هم نکنید، اما این حرکات راه های منحصر به فردی برای شناسایی فعالیت های در حال انجام دهان تان هستند.  


 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۴ توانایی جویدن با خطر ابتلا به زوال عقل در ارتباط است


  توانایی جویدن با خطر ابتلا به زوال عقل ارتباط دارد

   

  نتایج مطالعات جدید نشان می دهد افرادی که در جویدن خوراکیهای سفت مانند سیب مشکل دارند امکان ابتلا به زوال عقل در آنها بیشتر است . بنا به گفته دانشمندان عمل جویدن باعث تحریک خونرسانی بیشتر به بخشهایی از پایانه های عصبی در مغز انسان میشود که روند ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد


 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۳ کشت سلولهای دفع شده در ادرار برای ایجاد ساختارهای دندانی

   

  محققان آکادمی علوم چین بر این باورند که در آینده جوانه‌های دندان زیست مهندسی شده می‌توانند جای دندانهای افتاده انسان را پر کنند.   این ساختارهای ابتدایی دندانی شکل اولین بافتهای جامد بدست آمده با یک شیوه جدید هستند که در آن سلولهای دورانداخته شده از ضایعات انسان دوباره می‌توانند به شکل سلولهای بنیادی دربیایند.   این دانشمندان از یک سیستم جدید کشت بافت برای پرورش سلولها به شکل ساختارهای ریز شبیه دندان استفاده کردند که در مرحله بعد در دهان موشها کاشته شد.   سلولهای بنیادی مورد استفاده در این پژوهش از ادرار بدست آمد ودانشمندان از یافته‌های پژوهشهای پیشین در مورد قابلیت تبدیل سلولهای دورانداختنی ضایعات انسانی به سلول بنیادی شبه‌جنینی بهره برده‌اند.  به گفته آنها از شیوه اصلاح شده به شکل تئوری می‌توان برای ساخت یک جوانه دندان زیست مهندسی شده استفاده کرد که قابل کشت در محیط آزمایشگاه بوده و سپس می‌توان آنرا در استخوان فک بیمار نیازمند برای ایجاد یک دندان کاملا کاربردی  پیوند زد 

 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۳ قهوه

  مطالعات جدید در امریکا نشان می دهد که احتمال مرگ ناشی از سرطان های ناحیه دهان  وحلق در افرادی که بطورمتوسط چهار فنجان قهوه در روز مصرف  میکنند نسبت به افرادی که گاهی قهوه می نوشند به نصف کاهش داشته است

  البته این بدان معنا نیست که نوشیدن روزانه چهار فنجان قهوه را توصیه کنیم 


 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۲ استفاده مداوم از دهان شویه ها خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش می دهد


  دانشمندان استرالیایی ادعا می کنند اگرچه دهان شویه ها شیوه مناسبی برای درمان عفونت و التهاب دندانی هستند اما استفاده مداوم از این محلولها که اغلب پایه الکلی دارند میتواند خطر ابتلا به سرطان دهان را تا نه برابر افزایش دهد .

  محققان دانشگاه کوییزلند و ملبورن  می گویند با وجود آنکه بسیاری از دهانشویه های رایج می توانندجرم دندان والتهاب لثه را کاهش دهند اما تنها باید برای مدت کوتاه و فقط به عنوان مکملی برای دیگر اقدامات  بهداشتی دهان و دندان مانند مسواک زدن ونخ دندان کشیدن مورد استفاده قرار گیرند.

  این پژوهشگران هشدار میدهند افرادی که از دهانشویه پایه الکلی استفاده می کنند در صورتی که سیگاری باشند خطر ابتلا به سرطان در آنها نه برابر ودر صورتی که از مشروبات الکلی استفاده کنند پنج برابر می شود.

  دهانشویه هایی که بیش از بیست درصد الکل دارند عوارض مضر دیگری همچون التهاب لثه  ولکه های کوچک ناشی از نشست خون موسوم به پتشی و گاهی جداشدگی سلولهای موجود در دهان دارند.

  از مهمترین عوارضی که استفاده درازمدت از دهان شویه ها به دنبال دارند تغییر در رنگ دندانهاست.همچنین ایجاد حالتهای التهابی در مخاط دهان یا ایجاد شیارهایی بر روی زبان و ایجاد طعمهای بد در حس چشایی .


 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۲ چشمانتان را در دندانپزشکی نبندید


  گروهی از محققان انگلیسی وایتالیایی دریافتند که باز نگه داشتن چشمها  در هنگامی که دندانپزشک مشغول درمان است موجب می شود که بیمار کمتر رنج ببرد

   

  به نقل از نوروساینس ژورنال دانشمندان کالج لندن و دانشگاه ساپینزای رم در این تحقیقات نشان دادند که نگاه کردن به بخشی از بدن که زیر تحریک درد قرار دارد موجب کاهش درد بیمار می شود بنابراین زمانی که بیمار به سرنگ یا مته ای که دندانپزشک به دهان وی نزدیک می کند نگاه کند  درد کمتری می کشد

  در این خصوص این محققان اظهار داشتند : اولین خط دفاعی بدن در مقابل تحریکات خارجی دردناک  را فعالیت گروهی از گیرنده های مناسبی می سازند که گیرنده های درد نام دارند . از طریق فعالیت این گیرنده ها مطالعه بر روی بررسی تحریکات درد امکانپذیر می شود .

  در این تحقیق برای گروهی از داوطلبان تکنیک  ( نوروفیزیولوژیک پتانسیل های لیزر انتقال داده شده )  تجویز و به این ترتیب به آنها برخی از تحریکات درد القا شد . این داوطلبان از طریق یک آینه دست چپ خود را می دیدند در حالی که دست راست آنها زیر تحریک درد لیزری قرار داشت این تکنیک باعث شد که آنها فکر کنند که مستقیما" به دست راست خود نگاه می کنند .

   


 • ۱۳۹۲/۰۹/۱۰ هدایت صندلی چرخدار با پلاکی که روی دندانها قرار می گیرد


  پروفسور میثم قوانلو و همکارانش در دانشگاه فناوری جورجیا موفق به ابداع وسیله جدیدی شده اند که به کمک آن معلولان قادر خواهند بود صندلی چرخدارشان را با نوک زبانشان هدایت کنند

  سیستم رانش با زبان میثم قوانلو که شبیه به یک نگهدارانده دندانی دارای حسگر است با یک مغناطیس بر روی زبان کنترل شده  و کاربران خود را به مرحله جدید از استقلال  در حمل ونقل هدایت می کند

  به گفته قوانلو در این سیستم جدید انتقال حسگرها به درون دهان مشکل نسخه های پیشین این سیستم را حل کرده است وی افزود از آنجایی که دستگاه دندانی درون دهان قرار گرفته و از آثار دندانی برای جایگیری در دندان های فرد با گیره قالب گیری می شود  پایداری مکانیکی بهتری حاصل شده و از اختلالات جلوگیری می کند

  حسگرهای این سیستم به شناسایی حرکات در مغناطیسی روی زبان فرد می پردازند خروجی این حسگرها سپس به طور بیسیم  به یک برنامه خاص بر روی گوشیهای هوشمند آیفون یا آی پاد ارسال می شود که به رمزگشایی بلادرنگ تقاضای کاربر با تعیین موقعیت مغناطیس زبان در ارتباط با دیگر حسگرها می پردازد

  این اطلاعات سپس به هدایت یک مکانمای رایانه ای پرداخته یا به طور مضاعف برای کنترل فرمان یک ویلچر به کار می روند

  یک سلول ریز لیتیوم یونی قابل شارژ نیروی کل این دستگاه را تامین می کندکه در یک پوشش ضد آب در یک دستگاه دندانی اکریلیک قالب گیری شده است

  به گفته قوانلو طی دوره آزمایشی کاربران توانسته اندعملکرد این سیستم را فرا گرفته و مکانیاب رایانه ای را سریعتر و دقیقتر حرکت داده واز میان موانع با سرعت بیشتر و برخورد کمتری عبور کنند  


 • ۱۳۹۲/۰۹/۰۶ نوشیدن بیش از حد چای از دست دادن دندانها وبیماری استخوانی آورد

  یک مادر چهل وهفت ساله اهل میشیگان که به مدت هفده سال روزانه یک پارچ چای غلیظ می نوشید دندانهای خود را از دست داد و به بیماری استخوانی نادری دچار شده است که در اثر مصرف بالای فلوراید ایجاد می شود
  به گزارش مطبوعات آزاد دیترویت او پس از احساس درد و سفتی عضلات پشت  بازوها وپاها ولگن به پزشک مراجعه کرد رادیو گرافی ها نشان دهنده تراکم غیر طبیعی استخوانی در برخی از مهره های ستون فقرات وکلسیفیکاسیون داخل رباطهای بازوهایش بود سطح فلوراید این بیمار چهار برابر حالت طبیعی است

  در حال حاضر این خانم نوشیدن چای را ترک کرده وانتظار می رود که  با گذشت زمان رسوبات محو شده واستخوانهای او بازسازی شوند


 • ۱۳۹۲/۰۹/۰۴ رابطه ی پوسیدگی دندان ومصرف خرما

  پوسیدگی دندان شایع ترین عفونت باکتریایی در انسان است که اصلی ترین عامل شروع کننده آن استرپتوکوک میوتانس است نتایج تحقیقات نشان می دهد که برخی از مواد غذایی با جلوگیری از رشد استرپتوکوک میوتانس مانع ایجاد پوسیدگی دندانی می شوند

  نتایج تحقیقات حاکی است که با توجه به نقش بازدارندگی خرما از رشد استرپتوکوک میوتانس میتوان خرما را به عنوان یک ماده غذایی کاهنده پوسیدگی های دندانی دانست